Łazik NASA bada obecnie na Marsie obszar znany jako przełęcz Yori. Znajduje się ona w delcie dawnej rzeki płynącej przez krater Jezero. Perseverance natknął się tam na skały, które bardzo zafascynowały naukowców.
To niezwykle obiecujące obiekty badawcze, ponieważ mamy do czynienia z piaskowcem. Oznacza to, że skały te składają się z drobnych ziaren, które zostały przeniesione z innych miejsc przez wodę – napisało w czwartek 17 listopada NASA w oświadczeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obejrzyj także: Helikopter NASA zarejestrował niezwykłe ujęcia z Marsa. Zjawisko rodem z filmów science fiction
Czytaj także: Łazik odkrył to na Marsie. Naukowcy zaskoczeni
NASA odkryła na Marsie "niezwykle obiecujący" piaskowiec
Fakt, że w kraterze Jezero znajdowała się niegdyś woda, jest głównym powodem, dlaczego NASA wybrało właśnie to miejsce do badania. Naukowcy chcą skupić się bowiem na poszukiwaniu dawnych form życia. Przy użyciu jednego z manipulatorów, łazikowi Perseverance udało się dostać do skrywającego się pod warstwą kurzu piaskowca.
Czy może on zawierać wskazówki dotyczące dawnego życia? – zaczęto zastanawiać się na oficjalnym profilu łazika w mediach społecznościowych.
Badacze mają nadzieję na odkrycie w piaskowcu biosygnatur. NASA definiuje ten termin jako "pierwiastki, cząsteczki, substancje lub cechy, które mogą służyć jako dowód na istnienie życia". Przy użyciu łazika znaleziono wcześniej w skałach cząstki organiczne. Na razie nie udało się jednak potwierdzić, że są one związane z życiem istniejącym dawniej na Czerwonej Planecie.
Marsjański łazik NASA bada przełęcz Yori. Czekają na niego kolejne zadania
Naukowcy od początku zapowiadają, że zgromadzone przez łazik Perseverance próbki skał mają w przyszłości trafić na Ziemię. W tej perspektywie próbki piaskowca z przełęczy Yori byłyby niezwykle cenne dla badaczy. Łazik Peserverance po zbadaniu przełęczy Yori ma udać się w kierunku regolitu, czyli warstwy zwietrzałej skały pokrywającej powierzchnię Marsa.