To historyczny moment. Długo oczekiwana szczepionka na malarię dla dzieci jest przełomem w nauce, zdrowiu dzieci i kontroli malarii – mówi Światowa Organizacja Zdrowia w swoim oświadczeniu.
Opracowana przez brytyjskiego producenta leków GlaxoSmithKline szczepionka po raz pierwszy okazała się skuteczna sześć lat temu. W ramach pilotażowego programu szczepień wprowadzono ją w Ghanie, Kenii i Malawi. Wyniki tego przedsięwzięcia okazały się zadowalające. Wyniki pokazują, że szczepionka była bezpieczna i doprowadziła do 30-procentowego zmniejszenia liczby przypadków ciężkiej malarii, nawet na obszarach, na których powszechnie stosowane są siatki nasączone środkiem owadobójczym i gdzie istnieje dobry dostęp do diagnostyki i leczenia.
Dlatego WHO podjęło decyzję, by wprowadzić preparat dla całej Afryki Subsaharyjskiej oraz w innych regionach o umiarkowanym lub wysokim poziomie przenoszenia malarii. Zaraza do tej pory zabijała ponad 400 000 osób rocznie, większość wśród których są dzieci i niemowlęta.
Stosowanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi narzędziami do zapobiegania malarii może każdego roku uratować dziesiątki tysięcy młodych ludzi - przekazuje WHO.
WHO obawia się, że liczba zakażeń malarią i zgonów mogła wzrosnąć w Afryce Subsaharyjskiej w ciągu ostatnich 18 miesięcy z powodu zakłóceń w profilaktyce i leczeniu spowodowanych przez Covid-19. Przed pandemią liczba zgonów spowodowanych malarią znacznie malała.