Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil Różycki
Kamil Różycki | 

Przełom w medycynie. Lekarze w USA zdumieni. "Efekty niesamowite"

85

Weteran amerykańskiego wojska, któremu jako pierwszej osobie na świecie przeszczepiono całe oko, poczynił niezwykłe postępy na drodze do powrotu do zdrowia. Nawet lekarze są zdumieni efektami. To może być przełom w medycynie.

Przełom w medycynie. Lekarze w USA zdumieni. "Efekty niesamowite"
Nowatorska operacja w Stanach Zjednoczonych (NYU Langone Health, X)

W maju ubiegłego roku Aaron James stał się pierwszą osobą na świecie, której przeszczepiono całe oko. Nie wiadomo było, czy oko się przyjmie, ale wyniki kolejnych kontroli są bardzo pozytywne.

Efekty, jakie obserwujemy po tym zabiegu, są niesamowite i mogą utorować drogę nowym protokołom klinicznym oraz zainspirować do dalszych badań nad złożonymi przeszczepami obejmującymi krytyczne narządy zmysłów – powiedziała cytowany przez BBC dr Vaidehi Dedania, okulista Aarona Jamesa.
Jesteśmy naprawdę zdumieni powrotem Aarona do zdrowia, bez epizodów odrzucenia - stwierdził z kolei Eduardo D. Rodriguez, przewodniczący Wydziału Chirurgii Plastycznej Hansjorg Wyss w NYU Langone Health.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Filip Chajzer o swojej fundacji. Po sytuacji z Moniką K. nie zamierza angażować się już w żadne działania charytatywne!

Wcześniej, gdy podobne przeszczepy próbowano przeprowadzać u zwierząt, organizm nie przyjmował oka dawcy. To w konsekwencji malało, wykluczając jednocześnie jakiekolwiek możliwości widzenia. W przypadku Jamesa było jednak zupełnie inaczej.

Przełom w świcie okulistyki i transplantologii

Przeszczepione od około 30-letniego dawcy oko nie zmniejszyło swojego rozmiaru. Co więcej, pozytywnie przeszło badanie elektroretinografii, które mierzy reakcję elektryczną siatkówki na światło. Operacje zdołały przetrwać światłoczułe komórki nerwowe w oku, co pozwala z optymizmem patrzeć w przeszłość.

Ta reakcja elektryczna zamienia światło na sygnały, które mózg może zinterpretować jako sygnały wzrokowe. Daje to nadzieję na przyszłość przeszczepów całego oka, których celem jest przywrócenie wzroku – informują naukowcy.

To, że oko się przyjęło, stanowi ogromny krok w świecie medycyny, ale nie oznacza jeszcze, że 46-letni James będzie na nie widzieć. Ma to być kolejny krok. Naukowcy i lekarze skupiają się teraz na tym, jak sprawić, aby pacjent zaczął widzieć na przeszczepione oko.

Aaron James stracił oko i większość twarzy w wyniku wypadku, do którego doszło trzy lata temu. Pracował jako monter linii wysokiego napięcia. W pewnym momencie kabel elektryczny dotknął jego twarzy, co dało początek serii gigantycznych problemów ze zdrowiem mężczyzny.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić