Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Przełom w medycynie. Lekarze w USA zdumieni. "Efekty niesamowite"

85

Weteran amerykańskiego wojska, któremu jako pierwszej osobie na świecie przeszczepiono całe oko, poczynił niezwykłe postępy na drodze do powrotu do zdrowia. Nawet lekarze są zdumieni efektami. To może być przełom w medycynie.

Przełom w medycynie. Lekarze w USA zdumieni. "Efekty niesamowite"
Nowatorska operacja w Stanach Zjednoczonych (NYU Langone Health, X)

W maju ubiegłego roku Aaron James stał się pierwszą osobą na świecie, której przeszczepiono całe oko. Nie wiadomo było, czy oko się przyjmie, ale wyniki kolejnych kontroli są bardzo pozytywne.

Efekty, jakie obserwujemy po tym zabiegu, są niesamowite i mogą utorować drogę nowym protokołom klinicznym oraz zainspirować do dalszych badań nad złożonymi przeszczepami obejmującymi krytyczne narządy zmysłów – powiedziała cytowany przez BBC dr Vaidehi Dedania, okulista Aarona Jamesa.
Jesteśmy naprawdę zdumieni powrotem Aarona do zdrowia, bez epizodów odrzucenia - stwierdził z kolei Eduardo D. Rodriguez, przewodniczący Wydziału Chirurgii Plastycznej Hansjorg Wyss w NYU Langone Health.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Filip Chajzer o swojej fundacji. Po sytuacji z Moniką K. nie zamierza angażować się już w żadne działania charytatywne!

Wcześniej, gdy podobne przeszczepy próbowano przeprowadzać u zwierząt, organizm nie przyjmował oka dawcy. To w konsekwencji malało, wykluczając jednocześnie jakiekolwiek możliwości widzenia. W przypadku Jamesa było jednak zupełnie inaczej.

Przełom w świcie okulistyki i transplantologii

Przeszczepione od około 30-letniego dawcy oko nie zmniejszyło swojego rozmiaru. Co więcej, pozytywnie przeszło badanie elektroretinografii, które mierzy reakcję elektryczną siatkówki na światło. Operacje zdołały przetrwać światłoczułe komórki nerwowe w oku, co pozwala z optymizmem patrzeć w przeszłość.

Ta reakcja elektryczna zamienia światło na sygnały, które mózg może zinterpretować jako sygnały wzrokowe. Daje to nadzieję na przyszłość przeszczepów całego oka, których celem jest przywrócenie wzroku – informują naukowcy.

To, że oko się przyjęło, stanowi ogromny krok w świecie medycyny, ale nie oznacza jeszcze, że 46-letni James będzie na nie widzieć. Ma to być kolejny krok. Naukowcy i lekarze skupiają się teraz na tym, jak sprawić, aby pacjent zaczął widzieć na przeszczepione oko.

Aaron James stracił oko i większość twarzy w wyniku wypadku, do którego doszło trzy lata temu. Pracował jako monter linii wysokiego napięcia. W pewnym momencie kabel elektryczny dotknął jego twarzy, co dało początek serii gigantycznych problemów ze zdrowiem mężczyzny.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić