Premier Donald Tusk ogłosił decyzję o rozpoczęciu ekshumacji, dziękując ministrom kultury obu krajów za współpracę. Wiceminister kultury Ukrainy Andrij Nadżos potwierdził wymianę list miejsc do poszukiwań i ekshumacji szczątków związanych z konfliktami historycznymi.
Od 2017 r. trwał spór między Warszawą a Kijowem dotyczący zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie, wprowadzonego przez ukraiński IPN po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach. Zakaz został zniesiony w listopadzie 2024 r. podczas konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Historia konfliktu
Polska i Ukraina różnią się w ocenie roli OUN i UPA, które w latach 1943-45 przeprowadziły czystki etniczne na Polakach. Dla Polski była to zbrodnia ludobójstwa, natomiast Ukraina postrzega to jako symetryczny konflikt zbrojny. Ukraińcy chcą widzieć OUN i UPA jako organizacje antysowieckie, a nie antypolskie.
W latach 2017-24 polski IPN złożył dziewięć wniosków o zgodę na prace ekshumacyjne w 65 lokalizacjach na Ukrainie. Część z nich została zaakceptowana, inne odrzucone, a niektóre pozostały bez odpowiedzi. Polska strona mobilizuje swoje instytucje do uwzględnienia ukraińskich postulatów.
Przeczytaj też: Wzrost ze 180 do 250. Tak w lubelskim chronią ptaki
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.