Głosowanie w sprawie narkotyków odbywało się wraz z wyborami prezydenta. 59 proc. wyborców w Oregonie zdecydowało o dekryminalizacji twardych narkotyków.
Nie oznacza to, że stan zalegalizował narkotyki. Zostaną natomiast zniesione sankcje karne - w tym kara więzienia - za posiadanie niewielkich ilości takich środków jak kokaina, heroina czy metamfetamina.
Dekryminalizacja twardych narkotyków w Oregonie. Sprzedaż dalej nielegalna
Będzie to uznawane za wykroczenie, za które grozi grzywna w wysokości 100 dolarów lub skierowanie na badania do centrum odwykowego.
Przepisy dotyczące dekryminalizacji narkotyków wejdą w życie 1 lutego. Według nowego prawa w stanie Oregon legalna będzie psylocybina, składnik sławnych "magicznych grzybków", a leczenie odwykowe będzie finansowane z podatków od sprzedaży marihuany, którą można używać w celach rekreacyjnych już od kilku lat.
Inne amerykańskie stany - New Jersey i Arizona zalegalizowały marihuanę rekreacyjną. Było to również poddane pod głosowanie w Montanie, Mississippi i Dakocie Południowej, ale wyniki nie są jeszcze znane. Przed wyborami rekreacyjna marihuana była legalna w 11 innych stanach i w Dystrykcie Kolumbii.
Zobacz także: Wybory prezydenckie w USA. Tak głosowali zakażeni koronawirusem