Naukowcy Narodowego Instytutu Antropologii i Historii oraz Autonomicznego Uniwersytetu Zacatecas w Meksyku dokonali ważnego odkrycia. Twierdzą, że znaleźli dowody, iż pierwsi ludzie osiedlili się w meksykańskiej jaskini Chiquihuite już 33 tys. lat temu, znaczenie wcześniej niż sądzono do tej pory.
Niewłaściwie zakładaliśmy, że obecna rdzenna populacja Ameryk to bezpośredni potomkowie pierwszych ludzi na kontynencie. Obecnie tak nie sądzimy. Pierwsza populacja Ameryki zniknęła na tysiące lat przed pojawieniem się na kontynencie ludzi, którzy stworzyli słynną kulturę Clovis. Niewykluczone, że miało miejsce wiele nieudanych fal kolonizacji, które nie pozostawiły śladów genetycznych u współczesnej ludności - mówi dr Ciprian Ardelean z Uniwersytetu Zacatecas w Meksyku.
Badania trwały ponad 2 lata. W środę zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature. To rezultat wielodyscyplinarnej współpracy.
Wyniki opierają się na pracach w jaskini Chiquihuite. Archeolodzy znaleźli tam prawie 2 tys. kamiennych narzędzi, co sugeruje, że jaskinia była zamieszkiwana przez ludzi.
Może to być ważne odkrycie, które pobudzi nowe prace, prowadzące do znalezienia innych miejsc na terenie obu Ameryk z tego okresu - powiedział prof. Tom Higham z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.