Badacze z Sinali Health System opublikowali na łamach magazynu “Cancer Cell” swoje najnowsze odkrycie. Tłumaczy ono zachowanie komórek rakowych. Naukowcy są zdania, że każde schorzenie nowotworowe można zaklasyfikować do jednej z dwóch kategorii.
Wszystko zależy od tego, czy organizm produkuje białko YAP (Yes-associated protein). To właśnie od tego czynnika zależy, czy choroba reaguje na leki. Poza tym białko to pełni kluczową rolę przy powstawaniu złośliwych guzów. Naukowcy podkreślają także, że wiele nowotworów z wyłączonym białkiem YAP należy do tych wysoce śmiertelnych.
Autor odkrycia Rod Bremner wyjaśnia, że białko YAP ma działanie antynowotworowe. Komórki rakowe z aktywnym YAP potrzebują go do przetrwania i wzrostu. Z kolei te z wyłączonym YAP przestają rosnąć, gdy białko zostaje aktywowane.
Badania potwierdzają także, że niektóre nowotwory (np. płuc czy prostaty) wyłączają produkcję tego białka, aby poradzić sobie z przyjmowanymi przez pacjentów lekami. Takie właściwości komórek rakowych już od dawna są wiązane z ich odpornością na podjęte leczenie.
Współautor publikacji Joel Pearson podkreśla, że odkryta przez nich zależność może ujawnić strategię leczenia wielu rodzajów raka. Co więcej, jak podkreśla Pearson, poznanie przyczyny, dla której pewne odmiany raka są odporne na leki, pomoże w zwalczeniu tego zjawiska.