Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Przełomowe odkrycie. Płód zachował się przez 2 tys. lat

29

Polscy naukowcy odkryli, że w ciele zmumifikowanej przed dwoma tysiącami lat Egipcjanki zachował się płód. Jak to możliwe? Badacze z Warsaw Mummy Project ustalili, że stało się to dzięki bardzo nietypowemu procesowi rozkładu. Ich odkrycie jest fascynujące.

Przełomowe odkrycie. Płód zachował się przez 2 tys. lat
Warsaw Mummy Project (Facebook)

W 2016 roku polscy naukowcy odkryli, że mumia, która była uważana za należącą do kapłana Hor-Dżehutiemgo, w rzeczywistości skrywa zabalsamowane ciało kobiety, w dodatku... ciężarnej. O przełomowym odkryciu badaczy Warsaw Mummy Project mówił wówczas cały świat.

Niesamowite odkrycie polskich naukowców

Niezwykła mumia trafiła do Muzeum Narodowego i była poddawana dalszym badaniom. Teraz naukowcom udało się ustalić, w jaki sposób płód zachował się w brzuchu Egipcjanki przez ponad dwa tysiące lat, a swoje wnioski opublikowali w piśmie "Journal of Archaeological Science".

Okazuje się, że było to możliwe dzięki bardzo specyficznemu procesowi rozkładu. Upraszczając, płód "ukisił" się w kwaśnym środowisku macicy - wytłumaczyła współkierowniczka projektu Warsaw Mummy Project Marzena Ożarek-Szilke.

Zmarłą w czasie procesu mumifikacji obłożono natronem, czyli naturalną sodą, której zadaniem było osuszenie ciała. Płód jednak pozostał w macicy i zaczął "kisić się" w kwaśnym środowisku. To proces podobny do tego, dzięki któremu do naszych czasów zachowały się pradziejowe ciała w bagnach - wyjaśniła Ożarek-Szilke.

Kwas mrówkowy oraz inne związki, wytwarzające się po śmierci w macicy, zmieniły pH w ciele ciężarnej kobiety. Wskutek tego procesu minerały zostały wypłukane z kości płodu, a następnie jego tkanki zaczęły wysychać i mineralizować się, w tym samym czasie, gdy wysychało ciało matki.

Nie wiadomo dlaczego podczas mumifikacji płód nie został wyciągnięty z ciała Egipcjanki, mimo że dokonano tego z innymi jej narządami. - Może miało to jakieś znaczenie związane z wierzeniami i ponownymi narodzinami w zaświatach - mówi ekspertka.

Na ten moment jest to jedyna rozpoznana egipska ciężarna mumia. Naukowcy jednak biorą pod uwagę, że w innych kolekcjach może być ich więcej. Dostrzeżenie płodu w mumii jest bowiem utrudnione, gdyż eksperci podczas badań szukają głównie kości, a nie tkanek.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Tajemnica nieotwieranej 3 tys. lat egipskiej mumii. Archeolog o niezwykłym odkryciu
Autor: SSŃ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić