Catastricta copernicus to nazwa nowego gatunku motyla. W jego odkryciu uczestniczył prof. Tomasz Pyrcz z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Międzynarodowa ekspedycja z polskim naukowcem na pokładzie obecna była w Ameryce Południowej. Badania toczyły się w peruwiańskich Andach. By dostać się do odludnego obszaru, uczestnicy wyprawy korzystali z helikoptera i wsparcia peruwiańskiej armii. Nowy gatunek motyla został odkryty na wysokości około 3 500 m n.p.m.
Catasticta copernicus występuje na granicy lasu na wysokości około 3500 m n.p.m. w peruwiańskiej części Andów. Samce są mocno terytorialne i przepędzają inne owady z miejsca, w którym oczekują na samice. Wybierają strategiczne pozycje nad koroną drzewa lub nad ostrym grzbietem górskim i w godzinach okołopołudniowych aktywnie go pilnują - poinformowano na stronie internetowej uj.edu.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkryli nowego motyla. Trochę to trwało
Catastricta copernicus otrzymał taką nazwę ze względu na przypadającą w tym roku 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Procedura identyfikacja i nadania nazwy temu motylowi trwała aż... dwa lata!
Droga do stwierdzenia, że badany okaz należy do nowego gatunku bywa długa i żmudna. Wymaga ona przede wszystkim zweryfikowania i sprawdzenia we wszystkich dostępnych kolekcjach oraz literaturze informacji na temat gatunków już znanych. Wiąże się to często z potrzebą wykonania różnorodnych analiz – zarówno morfologicznych i anatomicznych, ale także molekularnych czy biochemicznych. Dopiero wyniki z wszystkich procedur pozwalają na pewne stwierdzenie odkrycia nowego gatunku. Badania taksonomiczne to długi proces prowadzony w bardzo wąskiej specjalizacji, który jest niezbędny do poznania zależności ewolucyjnych. Dotychczasowe badania wskazują, że Andy są najbardziej bioróżnorodnym miejscem na Ziemi - wyjaśnił na łamach "Zootaxa" dr Rafał Garlacz, zastępca dyrektora Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego.