Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Przełomowe odkrycie polskich i szwedzkich naukowców. Tak ewoluowały dinozaury

1

Naukowcy z Polski i Szwecji przeanalizowali ponad 500 skamieniałych odchodów, odkrywając nowe fakty o ewolucji dinozaurów. Badania te rzucają światło na ich drogę do dominacji na Ziemi.

Przełomowe odkrycie polskich i szwedzkich naukowców. Tak ewoluowały dinozaury
Skamieniałe odchody dinozaurów (Getty Images, KARL GEHRING)

Naukowcy z Polski i Szwecji dokonali przełomowego odkrycia, analizując ponad 500 skamieniałych odchodów, nazywanych koprolitami. Badania te, opublikowane w "Nature", dostarczyły nowych informacji o ewolucji dinozaurów i ich drodze do dominacji na lądzie.

Badacze odkryli, że zmiany w różnorodności skamieniałych treści pokarmowych, takich jak pozostałości ryb, owadów czy roślin, odzwierciedlają ewolucję dinozaurów i przekształcenia ekosystemów. Zmiany klimatyczne i przekształcenia roślinności w późnym triasie i wczesnej jurze stworzyły warunki sprzyjające zajmowaniu nisz ekologicznych przez dinozaury.

Kluczowym elementem badań były koprolity, które pozwoliły na odtworzenie łańcuchów pokarmowych sprzed 200 mln lat. Materiał pochodził z Basenu Polskiego, obejmującego tereny Śląska i Gór Świętokrzyskich. Dr Grzegorz Niedźwiedzki, inicjator badań, podkreślił, że analiza koprolitów pozwala spojrzeć na prehistoryczne zwierzęta z punktu widzenia ekologa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 28.11

Potencjał koprolitów

Dr Niedźwiedzki, paleobiolog z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) i Polskiego Instytutu Geologicznego, wspomina, że zainteresowanie koprolitami zaczęło się już 25-30 lat temu, kiedy jako student odkrył ich potencjał. Wspólnie z doktorantem postanowili prześwietlić koprolity za pomocą zaawansowanej technologii w European Synchrotron Radiation Facility we Francji. Wyniki były zaskakujące, ujawniając dobrze zachowane elementy wewnątrz skamieniałych odchodów.

Badania skupiły się na strukturach troficznych i interakcjach między organizmami, które można zrekonstruować na podstawie koprolitów. Analizy wykazały, że bromality (kopalne produkty trawienne) zwiększają swój rozmiar i różnorodność, co wskazuje na adaptacje dinozaurów do nowych warunków żerowania.

Pierwsza faza badań dotyczyła pradinozaura silezaura, który żył 230 mln lat temu. Był wszystkożercą, żywiącym się roślinami, owadami i rybami. Kolejne etapy badań pokazały, że dinozaury drapieżne stawały się coraz większe, eliminując archaiczne gady drapieżne.

W późniejszych fazach, na koniec triasu, zmiany klimatyczne doprowadziły do pojawienia się dużych roślinożerców, takich jak zauropodomorfy. W ich odchodach znaleziono paprocie. Co ciekawe, wraz z rozwojem dużych roślinożerców pojawiły się też duże drapieżniki.

Dane z Polski mogą wyjaśniać globalne wzorce, rzucając nowe światło na procesy, które doprowadziły do powstania złożonych ekosystemów zdominowanych przez dinozaury. Badania te otwierają nowe perspektywy w badaniach nad ewolucją i adaptacją dinozaurów do zmieniających się warunków środowiskowych.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Irański raper wyszedł na wolność. Wcześniej usłyszał wyrok śmierci
Włóż to do zmywarki, a zapomnisz o smugach na naczyniach
Nie żyje strażak. Ciało było w mundurze
FC Barcelona w tarapatach. Rywal depcze im po piętach
Nieprawidłowości w domu dziecka. Sprawę bada prokuratura
Nie żyje Lucjan Brychczy. Legendarny polski piłkarz miał 90 lat
Stado zdziczałych krów w Czarnobylu. Od sześciu lat żyją na wolności
Masz taki "mandat" za wycieraczką? Nic nie rób. To oszustwo
Śmiertelna choroba języka. Padła żubrzyca urodzona w Polsce
Zimowe nawożenie roślin doniczkowych. O tym musisz pamiętać
Rozlewisko w środku miasta. Mieszkańcy mają problem z dostępem do wody
Ta klasyfikacja mówi wiele o Lewandowskim. Polak nie ma sobie równych
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić