Rak potrójnie ujemny to nietypowa odmiana raka piersi i jednocześnie jeden z najgorzej rokujących nowotworów, występujący najczęściej u młodych kobiet. Najnowsze badania dają jednak chorym nadzieję. Melityna zawarta w jadzie pszczół oraz trzmieli ma według naukowców pomagać zwalczać komórki rakowe piersi.
To wspaniały przykład tego, jak substancje pochodzenia naturalnego pomagają zwalczać ludzkie choroby – ocenił prof. Peter Klinken, główny naukowiec stanu Australia Zachodnia.
Niszczy złośliwe komórki rakowe w ciągu godziny
Przetestowano jad pozyskany od ponad 300 pszczół. Specyficzne stężenie substancji jest w stanie niszczyć komórki nowotworowe nawet w ciągu godziny, praktycznie nie uszkadzając pozostałych komórek. Większe dawki jadu okazały się jednak toksyczne dla dla myszy, na których testowano preparat. Nie był on jak dotąd testowany na ludziach.
Badacze podkreślają, że choć opublikowane wyniki są „ekscytujące”, to aby substancja trafiła do powszechnego użytku, wymagane są dalsze badania.
Wiele substancji jest w stanie zwalczać raka piersi w warunkach laboratoryjnych. Od odkrycia do stosowania danego preparatu w praktyce wiedzie daleka droga – stwierdził prof. Alex Swarbrick z Garvan Institute of Medical Research w Sydney.
Jad owadów pożyteczny w walce z nowotworami
Jad pszczół jest od dawna znany naukowcom. Wcześniej okazał się pomocny także w walce z innymi odmianami raka, w tym m. in. z czerniakiem. Zawarta w nim melityna w zaledwie 20 minut jest w stanie zredukować chemiczne sygnały komórek rakowych, które prowadzą do rozprzestrzeniania się nowotworu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.