Do zatrzymania doszło jesienią ubiegłego roku, gdy funkcjonariusze greckiej straży przybrzeżnej odnaleźli przepełnioną łódź z 74 migrantami w pobliżu wyspy Astipalea na Morzu Egejskim. Imigranci pochodzili głównie z Iraku i Iranu.
Uratowani migranci zostali bezpiecznie przetransportowani na ląd, natomiast dwóch Rosjan podejrzanych o zorganizowanie przemytu zostało aresztowanych. Skazani nie mają możliwości odwołania się od wyroku sądu.
Jak stanowią dane ONZ, od początku bieżącego roku do Grecji w sposób nielegalny dotarło 52 tysiące migrantów, z czego większość przybyła drogą morską z Turcji. Agencja Associated Press informuje, że w całym 2022 roku liczba ta wyniosła około 49 tysięcy osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
We wtorek grecka i turecka straż przybrzeżna porozumiały się w sprawie zintensyfikowania działań przeciwko przemytnikom ludzi na jednym z głównych szlaków migracyjnych do Europy, prowadzącym z zachodniego wybrzeża Turcji na greckie wyspy.
Greckiemu rządowi od kilku lat zarzuca się tzw. pushback'i imigrantów do Turcji. W świetle prawa międzynarodowego jest to działanie nielegalne. W rozmowach z mediami grecka straż przybrzeżna odpiera jednak zarzuty i zaprzecza tym doniesieniom.
W 2023 r. do Europy drogą morską przybyło 263 048 osób, z czego 16 proc. (41 561) przez Grecję. W latach 2015-2024 grecka straż przybrzeżna miała uratować 250 834 osób w związku z 6 161 incydentami odnotowanymi na morzu.