Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Przerażające, na co dziś biorą ryby. To efekt działań człowieka

11

Badania sugerują, że dzikie ryby mogą uzależniać się od metamfetaminy w swoich rzekach. Wszystko dlatego, że oczyszczalnie ścieków nie są w stanie odfiltrować narkotyki. Według naukowców uzależnione ryby mają podobne zachowania do ludzi zażywających substancje odurzające.

Przerażające, na co dziś biorą ryby. To efekt działań człowieka
Ryby mogą być uzależnione od narkotyków (Getty Images)

Każdego roku około 269 milionów ludzi na całym świecie zażywa narkotyki. Przez to kanały i rzeki są zalewane niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami, które nawet w wodzie mogą nadal szkodzić. Oczyszczalnie ścieków tego nie odfiltrowują – nigdy do tego nie zostały zaprojektowane. Dlatego substancje odurzające mogą wpływać na dziką przyrodę.

W niedawnym badaniu naukowcy z Czech zbadali, w jaki sposób popularny narkotyk - metamfetamina może wpływać na dzikiego pstrąga. Przyjrzeli się również, czy poziom zanieczyszczenia wody przez narkotyki był wystarczający, aby spowodować uzależnienie ryby. Pstrągi miały kontakt z metamfetaminą przez osiem tygodni, a następnie przeniesiono ich do czystych zbiorników wodnych.

Ryby preferowały wodę z metamfetaminą

Odkrycia naukowców były nieco zaskakujące. Ryby, które wcześniej miały kontakt z metamfetaminą preferowały wodę zawierającą ten narkotyk, podczas gdy inne ryby czuły się dobrze w czystym zbiorniku. Badacze zauważyli również, że pstrągi pod wpływem narkotyków były mniej ruchliwe.

Zdaniem naukowców, świadczy to o stanie niepokoju lub stresu - czyli typowych skutkach ubocznych zażywania narkotyków u ludzi. Nawet kiedy po dziesięciu dniach dziwne zachowania ryb zniknęły, ich mózg nadal miał "markery" po zażywaniu narkotyków. Oznacza to, że zażywanie metamfetaminy może mieć długotrwałe skutki, zarówno u ludzi, jak i u ryb.

Ryby mogą zmieniać zachowanie

Dlaczego powinniśmy się przejmować, czy pstrągi uzależniają się od narkotyków? Możliwe, że ryby mogą zacząć zmieniać swoje naturalne zachowanie, co spowoduje problemy z ich żerowaniem, rozmnażaniem, a ostatecznie z przetrwaniem. Mogą na przykład rzadziej unikać drapieżników. Narażenie na narkotyki wpływa nie tylko na same ryby, ale także na ich potomstwo.

Jak mówią czescy naukowcy, u ryb uzależnienie może być dziedziczone przez kilka pokoleń. Może to mieć długotrwałe konsekwencje dla ekosystemów, nawet jeśli problem zostanie rozwiązany teraz. Co ciekawe, to nie pierwsze badanie, w którym wykryto narkotyki w dzikiej przyrodzie.

Kokaina w krewetkach

W 2019 r. naukowcy z Wielkiej Brytanii poinformowali o wykryciu kokainy w krewetkach we wszystkich 15 rzekach, z których pobrano próbki. Dzika przyroda żyjąca w rzekach i wodach przybrzeżnych, gdzie odprowadzane są ścieki, jest narażona na działanie koktajli leków, od środków przeciwbólowych po antydepresanty.

W jednym z badań oszacowano, że modernizacja oczyszczalni ścieków w Anglii i Walii, tak aby mogły one usunąć te chemikalia, kosztowałaby ponad 50 miliardów dolarów. Międzynarodowa grupa naukowców wezwała firmy i organy regulacyjne do sprawdzenia ich toksycznego wpływu na zachowanie w ramach oceny ryzyka nowych chemikaliów.

Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić