Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Przerażające odkrycie IPN na Podlasiu. "Ponad dwadzieścia jam grobowych"

4

We wtorek IPN poinformował o odnalezieniu na cmentarzu w Białymstoku ponad 20 jam grobowych. Ze wstępnych ustaleń wynika, że znajdujące się w nich osoby były ofiarami komunistycznego reżimu, który brutalnie eliminował jego przeciwników. Obecnie trwa śledztwo dotyczące odnalezienia dzięwięciu ciał.

Przerażające odkrycie IPN na Podlasiu. "Ponad dwadzieścia jam grobowych"
Przerażające odkrycie IPN w Białymstoku (Facebook, Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN)

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji poinformowało we wtorek, że w jednej z alejek cmentarza natrafiono na ponad 20 jam grobowych. Spośród nich zbadano dotychczas pięć, a z trzech ekshumowano szczątki dziewięciu osób. Jak zapewniają władze Instytutu, prace będą kontynuowane w listopadzie.

Trafiliśmy na ponad dwadzieścia jam grobowych, z których część na pewno odpowiada takiej charakterystyce tych pochówków "resortowych" Urzędu Bezpieczeństwa, czy aresztu śledczego – powiedziałcytowany przez Polską Agencję Prasową Bogusław Szczepan Łabędzki, główny specjalista ds. Poszukiwań i Identyfikacji białostockiego oddziału IPN.

Podczas prac natrafiono również na szczątki dwóch żołnierzy z czasów wojny polsko-bolszewickiej, które znaleziono w warstwie nad grobami z późniejszych okresów. Ze względu na ich specyficzne usytuowanie, ekshumacja w tym przypadku na razie nie było możliwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Posłanka wskazała na klapę rządu: "Wstyd i porażka"

W Białymstoku znaleziono ciała ofiar komunistycznego reżimu

Poszukiwania na cmentarzu opierają się na zeznaniach świadków i zbiorach archiwalnych zgromadzonych przez IPN. Zgodnie z tymi informacjami, miejsce to mogło być wykorzystywane do ukrywania ciał ofiar represji komunistycznych.

Nekropolia w Białymstoku, jak przypomina IPN, była wykorzystywana od lipca 1944 roku aż do lat 50. ubiegłego wieku. Były to zarówno ofiary tortur stosowanych przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, jak i osoby przywożone z aresztu śledczego, w tym także po egzekucjach.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Ciała zakopywano w wolnych przestrzeniach między istniejącymi grobami, wzdłuż ogrodzenia oraz w specjalnie przygotowanych miejscach przed planowanymi oficjalnymi pochówkami. Instytut Pamięci Narodowej liczy na to, że dzięki posiadanej bazie DNA uda się zidentyfikować część ofiar.

Najwięcej problemów będzie z osobami nie związanymi ze zbrojnym podziemiem czy ruchem oporu, którymi już w momencie ich śmierci nie miał się kto zaopiekować. Prosimy więc osoby, które straciły swoich bliskich w okresie 1944-1956, żeby zgłaszały się do nas – zaapelował Łabędzki.
Autor: KARO
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić