W Luizjanie w USA farmerzy i rolnicy masowo zgłaszają śmierci swoich zwierząt hodowlanych zaatakowanych przez komary. Owady dosłownie wysysają całą ich krew. Plaga komarów spowodowana jest sierpniowymi ulewami po przejściu huraganu Laura.
Komary masowo obsiadają zwierzęta, wysysając ich krew. Osłabione krowy i konie doznają krwotoku wewnętrznego, który jest bezpośrednią przyczyną ich śmierci. Pracownicy Uniwersytetu Stanowego Luizjany szacują dotychczasowe straty na około 400 sztuk bydła.
Są małymi, złośliwymi krwiopijcami – komentuje krótko Dr Craig Fontenot, weterynarz z Uniwersytetu Stanowego Luizjany, cytowany przez Associated Press.
Czytaj także: Komary tygrysie już w Holandii. Czy dotrą do Polski?
Plaga komarów. Krwiożercze bestie wyssały całą ich krew
Fontenot opublikował zdjęcia byka, którego leczył kilka dni temu. Cały jego brzuch pokryty był komarami. Na szczęście zwierzę udało się uratować.
Pracownicy uniwersytetu w Luizjanie podkreślają, że rojące się komary stały się poważnym problemem w ponad pięciu stanowych parafiach cywilnych, odpowiednikach hrabstw w innych stanach. Zgodnie z zaleceniem uniwersyteckiego instytutu rolnictwa, lokalni urzędnicy rozpoczęli opryskiwanie zbiorników wodnych i mokradeł pestycydami. Ma to na celu zmniejszenie populacji owadów.
Craig Fontenot podkreśla, że plaga komarów najdotkliwiej dotknęła krowy, ponieważ inne zwierzęta takie jak konie i kozy trzymane są zazwyczaj w stajennych boksach, gdzie są osłonięte od owadów. Nie oznacza to jednak, że komary atakują jedynie bydło. Jeden z hodowców jeleni stracił ponad 30 zwierząt.
Kilka z zabitych przez komary jeleni zostało już wcześniej sprzedanych. Hodowca oszacował swoje straty na 100 tysięcy dolarów (około 375 tys. złotych). Inni rolnicy dopiero liczą poniesione szkody.
Plaga komarów w Luizjanie. Farmerzy chronią zwierzęta
Opryski z powietrza mają zapobiec pladze komarów. Farmerzy będą także chronić swoje zwierzęta przy pomocy specyfików zapobiegających ugryzieniom. Już teraz część z hodowców przykrywa zwierzęta cienkimi kocami.
Istnieje wiele aerozoli i maści, które pomagają chronić zwierzęta przed ugryzieniami – podkreśliła dr Christina Navarre w komunikacie prasowym uniwersyteckiego centrum rolnictwa.
Specjaliści dodają także, że dobre traktowanie zwierząt to najlepszy sposób na ochronę przed krwiopijcami. Należy dbać o ich dobre odżywianie i zapewniać im ciepłe schronienie. Zestresowane zwierzęta łatwiej zapadają na wszelkiego rodzaju choroby.
W przeszłości huragany wywoływały już plagi komarów zabijające zwierzęta hodowlane i roznoszące choroby. Miały one miejsce między innymi po huraganach Lili i Rita w odpowiednio 2002 i 2005 roku. W ostatnim czasie, plaga komarów wywołana huraganem Harvey z 2017 roku również doprowadziła śmierci wielu zwierząt.
Obejrzyj także: Hordy krwiożerczych komarów na Syberii. Tworzą istne "tornada"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.