Martwego nietoperza znaleziono w centralnej części miasta. Badanie przeprowadzone 17 sierpnia przez olsztyńskie laboratorium wykazało, że zwierzę było zarażone wścieklizną. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olsztynie wydał w tej sprawie specjalne rozporządzenie.
Czytaj także: Przebadali kleszcze. Wywołują groźną chorobę u ludzi
Olsztyn. Centrum miasta zagrożone wścieklizną
U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. Nietoperze nie wykazują agresji. Należy zdecydowanie zaznaczyć, że kontakt fizyczny z tak zachowującym się nietoperzem może stwarzać ryzyko zakażenia wścieklizną — ostrzega Inspekcja Weterynaryjna w Olsztynie.
Z rozporządzenia wynika, że obszar zagrożony wścieklizną od północnego wschodu ograniczają zabudowania osiedla Podleśna wraz z cmentarzem komunalnym. Od wschodu granicę wyznacza natomiast węzeł kolejowy wzdłuż ul. Stalowej, a następnie wzdłuż ulicy Leonharda.
Od południowego wschodu zagrożony obszar sięga osiedla Mazurskiego, a od południa wyznacza go ul. Synów Pułku przechodząca w ul. Juliana Tuwima do ul. Warszawskiej. Od północnego zachodu zagrożenie obejmuje część osiedla Likusy do stacji Olsztyn-Redykajny, następnie wzdłuż granicy lasu rezerwat Redykajny.
W związku z niepokojącą sytuacją na wyznaczonym obszarze stają tablice informacyjne. Na tym terenie właściciele psów mogą wyprowadzać swoje pupile jedynie na smyczy. Koty zaś powinny przebywać w odosobnieniu. Oprócz tego na obszarze zagrożonym należy unikać kontaktu ze zwierzętami dzikimi i nie dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych.
W przypadku znalezienia na obszarze zagrożonym martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka należy o tym fakcie powiadomić Prezydenta Miasta za pośrednictwem Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie, policję lub powiatowego lekarza weterynarii - czytamy w rozporządzeniu.
Wścieklizna jest groźną chorobą zakaźną spowodowaną pogryzieniem przez zwierzę, które jest jej nosicielem. Do zakażenia dochodzi przez przeniesienie wirusa ze śliną do rany. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest wodowstręt.