Przypomnijmy. Mumię znaleziono w 1916 roku na antycznym cmentarzysku na południu Egiptu. Na tej nekropolii chowano osoby zmarłe między 332 a 30 rokiem przed naszą erą. Niedługo potem znalezisko trafiło do magazynu muzeum w Kairze. Leżało tam przeszło sto lat. W końcu jednak przyszedł czas na przełom.
Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Kairze, pod wodzą Sahar Saleem, zdecydowali się przeprowadzić dokładne badania wnętrza mumii przy zastosowaniu tomografu komputerowego. Dzięki wykorzystaniu tej metody nie naruszyli zwojów oraz owiniętych nimi szczątków nieżyjącego człowieka. O sprawie pisze RMF FM.
Naukowcy zbadali mumię sprzed 2300 lat. Użyli do tego tomografii komputerowej!
Wyniki, które uzyskali dowodzą, że zmarły był w wieku zaledwie 14-15 lat. Świadczą o tym: stopień zrośnięcia jego kości w szkielecie oraz brak zębów mądrości. Przed pochówkiem usunięto mu wszystkie narządy wewnętrzne za wyjątkiem serca.
Co ciekawe, udało się ustalić, że nastolatek nie został także obrzezany. Zdaniem naukowców to dość rzadko spotykana praktyka w przypadku mumii i może sugerować, że chłopiec nie był Egipcjaninem.
Mógł pochodzić z wielu miejsc. Mógł być Nubijczykiem, Grekiem, Persem, mógł być z Azji Mniejszej, gdzie nie było obrzezanych. Możemy powiedzieć, że prawdopodobnie nie był Żydem - cytuje prof. Salimę Ikram Polsat News.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skanowanie z użyciem tomografu ujawniło na jego twarzy złotą maskę, a na torsie złotą osłonę. Na nogach miał białe sandały. Badacze odkryli także, że ciało nastolatka pokrywa 49 różnorodnych amuletów. W usta wsadzono mu zaś złoty język, a na piersiach położono skarbeusza. Ich rolą w tamtych czasach była ochrona ciała oraz nadanie mu witalności w życiu.
Nie udało się niestety ustalić, kim dokładnie jest "złoty chłopiec" i na co zmarł. Choć naukowcy nie poznali tożsamości nastolatka, to są pewni, że wywodził się z elit. Świadczą o tym chociażby zęby zachowane w idealnym stanie, wysokiej jakości proces mumifikacji, a także liczne dary, które włożono do jego sarkofagu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.