Skutki COVID-19. Tak czuje się co 10. ozdrowieniec w ciągu 8 miesięcy po chorobie
Jak podaje PAP, naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji prowadzili badania od wiosny 2020 roku. 2000 ozdrowieńców pobrali próbki krwi do badań, po czym powtórzyli to po upływie kolejno 4 i 8 miesięcy. Osoby, które przeszły COVID-19 miały też wypełnić kwestionariusze dotyczące trwających długo objawów i ich wpływu na życie.
Czytaj także: Rzeczywistość szpitali covidowych. Zdjęcie obiegło media
Na tej podstawie szwedzcy badacze mogli określić, jakie są długoterminowe skutki COVID-19. Chodziło przede wszystkim o ich wpływ na pracę, życie rodzinne czy towarzyskie. Wyniki opublikowane na łamach czasopisma "JAMA" nie napawają optymizmem.
Okazało się, że 26 proc. osób, które przeszły COVID-19, miało po wyzdrowieniu jeszcze co najmniej jeden objaw. Utrzymywał się on dłużej niż 2 miesiące. Z kolei u 11 proc. ozdrowieńców jeden z objawów (w mniejszym lub większym nasileniu) występował jeszcze przez 8 miesięcy po zakażeniu, co negatywnie wpływało na ich życie zawodowe, towarzyskie lub domowe.
COVID-19. Ten objaw najczęściej powraca
Wśród ozdrowieńców najczęściej powracała utrata smaku i węchu.
Dominującą dolegliwością u naszych badanych była niewracająca utrata węchu i smaku. Zmęczenie i problemy z oddychaniem również utrzymywały się u wielu osób, choć jednak nieco rzadziej - mówi cytowana przez PAP dr Charlotte Thalin, kierowniczka badania. - Nie zaobserwowaliśmy natomiast zwiększonej częstości występowania takich objawów poznawczych, jak problemy z pamięcią i koncentracją, ani zaburzeń fizycznych, takich jak bóle mięśni i stawów, kołatanie serca czy długotrwała gorączka - dodaje.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.