O sprawie pisze RMF24.pl. Portal ten podkreśla, że w miejscowości Dürrnberg w Austrii wydobywano sól już 2,5 tys. lat temu, czyli w epoce żelaza. Od dłuższego czasu trwają tam górnicze badania archeologiczne w tych rejonach.
Ten but liczy przeszło 2 tys. lat. Wiadomo, do kogo należał
Aktualne wykopaliska (prowadzone pod wodzą prof. dr hab. Thomasa Stöllnera) przyniosły wyjątkowy sukces.
Badacze natrafili bowiem na mały but ze skóry z resztkami zachowanej sznurówki. Liczy on ponad dwa tys. lat. Jego rozmiar odpowiada współczesnemu numerowi 30.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj więcej: Szokujący incydent w parafii. Aktor Jerzy Zelnik komentuje
Materiały organiczne zazwyczaj rozkładają się z biegiem czasu. Znaleziska takie jak but tego dziecka, ale także pozostałości tekstyliów (...) dają niezwykle rzadki wgląd w życie górników z epoki żelaza - powiedział prof. dr hab. Thomas Stöllner, co czytamy na oficjalnej stronie "Deutsches Bergbau-Museum Bochum".
Stöllner zaznaczył, że sól stanowi świetny produkt konserwacyjny. Dodał, iż w Dürrnberg zdarzały się już wcześniej odkrycia różnych butów. Ten dziecięcy świadczy o obecności najmłodszych w kopalni. Nie wiadomo jednak, czy dziecko, które go nosiło, pracowało w tym miejscu i pozyskiwało sól, czy może jedynie towarzyszyło swoim rodzicom.
Co ciekawe, w bezpośrednim sąsiedztwie tego bucika, archeolodzy odkryli inne szczątki organiczne. Były to: fragment drewnianej łopaty oraz pozostałości futra ze sznurowaniem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.