Rosyjscy uczeni podjęli się niezwykłego zadania. Naukowcy z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego im. M. Ammosowa w Jakucku przeprowadzili niedawno sekcję zwłok bizona, który żył na Ziemi kilka tysięcy lat temu. Ciało wydobyto z syberyjskiej wiecznej zmarzliny, dlatego zachowało się w bardzo dobrym stanie.
Czytaj także: To zastała w pociągu z Zakopanego. Nie wytrzymała
Zmumifikowane stworzenie należy do wymarłego już gatunku bizona. Zwłoki odkryto latem 2022 r. w obwodzie wierchojańskim w Rosji. Następnie przekazano je Laboratorium Muzeum Mamutów Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego w Jakucku. Ze wstępnych badań wynika, że bizon był młodym osobnikiem nieznanej płci.
W chwili śmierci bizon miał od 1 do 2 lat. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, w jakim okresie żyło zwierzę, jednak najprawdopodobniej było to pomiędzy 8 a 9 tysięcy lat temu. W czasie sekcji zwłok uczeni pobrali próbki wełny, skóry, kości, mięśni, tłuszczu i rogów żubra, a także całkowicie usunęli mózg zwierzęcia. Wszystko było bardzo dobrze zachowane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Z dnia na dzień wyleciał z TVP Info. Już ma nową pracę
Chcą sklonować bizona
Naukowcy mają bardzo ambitny plan. Przy użyciu pobranych próbek chcą podjąć próbę sklonowania wymarłego gatunku bizona. W tym celu uczeni chcą wrócić tam, gdzie znaleziono zwłoki, aby poszukać innych okazów. Niedawno pracownicy tej samej uczelni dokonali sekcji zmumifikowanego niedźwiedzia z wymarłego gatunku.
Pracujemy nad unikalnym znaleziskiem, które można sklonować w przyszłości dzięki wybranym materiałom – przekazał w oświadczeniu Hwang Woo Suk.
Entuzjazmu naukowców z rosyjskiego uniwersytetu nie podzielają wszyscy. Love Dalen uważa, że sklonowanie bizona nie będzie możliwe. Paleogenetyk z Uniwersytetu Sztokholmskiego w Szwecji, który nie był zaangażowany w sekcję zwłok, uważa, że chociaż tkanki są wyjątkowo dobrze zachowane to zawarte w nich DNA jest prawdopodobnie zbyt zdegradowane.
Moim zdaniem klonowanie wymarłych zwierząt z tkanek takich jak ta nie będzie możliwe [...] Aby klonowanie było możliwe, trzeba znaleźć nienaruszone chromosomy, ale nawet w najlepszych okazach widzimy, że każdy chromosom jest podzielony na miliony kawałków – powiedział Dalen.
Czytaj także: Tusk "dotrzyma obietnicy". Chodzi o więzienie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.