Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Przez kilka dni Ziemia wibrowała. Naukowcy podali powód

20

Ogromny fragment lodowca oderwał się, wywołując falę o wysokości 200 metrów. To właśnie ona spowodowała, że Ziemia drgała przez dziewięć dni. Według doniesień "Polsat News", międzynarodowa grupa badaczy, we współpracy z duńskim wojskiem, zbadała to zjawisko.

Przez kilka dni Ziemia wibrowała. Naukowcy podali powód
Ziemia wibrowała przez 9 dni. Naukowcy już wiedzą, dlaczego (Pixabay)

We wrześniu ubiegłego roku doszło do niezwykłego zjawiska. Sejsmologiczne czujniki na całym świecie zaczęły rejestrować regularny sygnał, który pojawiał się co 90 minut. Zazwyczaj tego rodzaju sygnały towarzyszą trzęsieniom ziemi, ale są one krótkotrwałe i nieregularne. W tym przypadku jednak, sygnał powtarzał się z zadziwiającą regularnością przez dziewięć dni, co zaskoczyło społeczność naukową.

Naukowcy mieli trudności ze zrozumieniem tego fenomenu. Dr Stephen Hicks z University College London, jeden z badaczy zaangażowanych w projekt, wspomina, że kiedy jego zespół po raz pierwszy odkrył ten sygnał, zupełnie nie przypominał on typowych drgań sejsmicznych. Z tego powodu nazwano go "niezidentyfikowanym obiektem sejsmicznym".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyjątkowe miejsce w górach. Teraz jest "złoty czas" na jego odwiedzenie

Tajemnicza wibracja Ziemi wzbudziła zainteresowanie naukowców z wielu krajów, co doprowadziło do międzynarodowego śledztwa mającego na celu wyjaśnienie tego zjawiska. W badania zaangażowano nie tylko zespoły badawcze, ale także duńską armię, ponieważ incydent miał swoje źródło na Grenlandii, która należy do Danii.

Czym był "niezidentyfikowany obiekt sejsmiczny"?

Jak donosi "Polsat News", badacze analizowali dane sejsmiczne, aby dokładnie określić pochodzenie sygnału. Po porównaniu zdjęć wykonanych przed i po zdarzeniu odkryto, że ogromna część góry runęła, wciągając fragment lodowca do oceanu. To osunięcie lodu i skał wywołało bezprecedensowe zjawisko – gigantyczne tsunami, które przez dziewięć dni przemieszczało się w obrębie wąskiego fiordu.

Gdy ogromna bryła lodu spadła do wody, powstała fala o wysokości 200 metrów. Naukowcy stworzyli specjalny model, który wykazał, że zamiast się rozproszyć, fala poruszała się tam i z powrotem w fiordzie przez ponad tydzień. Dr Stephen Hicks podkreślił, że nigdy wcześniej nie zarejestrowano tak długotrwałego ruchu wody na taką skalę.

Według badań, przyczyną osunięcia był wzrost temperatury na Grenlandii, który przyspieszył topnienie lodowca u podnóża. To osłabienie struktury lodu prawdopodobnie doprowadziło do destabilizacji i ostatecznego zawalenia się masy skalnej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić