Od poniedziałku (17 kwietnia) nieznany był los indyjskiego himalaisty. 34-letni Anurag Maloo przerwał próbę zdobycia szczytu na Annapurnie w obozie czwartym na wysokości około 7100 metrów i podjął próbę zejścia podczas, której zaginął.
Na ratunek wyruszyła ekipa ratunkowa złożona z członków Seven Summit Treks. Zespół sześciu wspinaczy pod dowództwem Chhang Dawa przeprowadził poszukiwania naziemne i znalazł mężczyznę w czwartek (20 kwietnia) rano.
- 34-latek uwięziony był na dnie głębokiej (ok. 50 metrów) szczeliny na wysokości ok. 5800 m - powiedział Mingma Sherpa, prezes Seven Summit Treks.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzeba podkreślić, że szczelina znajduje się w bardzo ryzykownym terenie, narażonym na lawiny i oberwania seraków.
"Ekipa pracowała przy gwałtownie pogarszających się warunkach pogodowych w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na górze, gdzie często schodzą lawiny" - napisała na Twitterze dziennikarka sportowa Angela Benavides.
Czytaj więcej: Złe informacje dla taterników. Wszystko przez sokoła
Polski akcent w ekipie poszukiwawczej
W poszukiwania indyjskiego himalaisty zaangażowali się także polscy himalaiści Adam Bielecki i Mariusz Hatala.
"Myślałem, że szukam ciała w tej szczelinie na głębokości 50 metrów. Zorientowałem się, że jednak żyje" - przekazał Adam Bielecki za pośrednictwem mediów społecznościowych.
34-latek został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Jak przekazał brat Anuraga, Sudhir Maloo, mężczyzna jest w krytycznym stanie. Potwierdziły to też źródła szpitalne.
Akcje ratunkowe na Annapurnie
Wcześniej udało się uratować hinduską himalaistkę Baljeet Kaur, która także zaginęła na Annapurnie.
- Doznała odmrożeń i została przewieziona do szpitala - powiedział Pasang Sherpa, prezes Pioneer Adventure.
Z kolei pakistańscy wspinacze: Shehroze Kashif, Naila Kiani i indyjski himalaista Arjun Vajpai zostali ewakuowani z obozu czwartego po tym, jak zachorowali podczas schodzenia ze szczytu.
Annapurna po raz pierwszy została zdobyta w 1950 r. przez francuskiego wspinacza Maurice’a Herzoga. Od tamtej pory na górę wspięło się 365 osób, 72 inne mierząc się z nią straciły życie.
Czytaj również: Włosi mają dość polskich turystów. Ukazał się artykuł
Źródło: nypost.com