Rzecznik saksońskiego urzędu ds. szkół i edukacji potwierdził, że dyrekcja szkoły Scultetus natychmiast zareagowała na incydent. Uczniowie zostali ukarani naganami, a także zobowiązani do wykonywania prac społecznych w zakładzie pracy chronionej.
Przeczytaj też: Tragiczny atak na Sumy. Liczba ofiar wzrosła
Gest białej siły, wykonany przez uczniów, jest symbolem używanym przez środowiska neonazistowskie, choć jego stosowanie nie jest karalne. Portal Tag24 podkreśla, że gest ten ma symbolizować wyższość białej rasy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drezdeńska grupa "Antifa Elbflorenz" zareagowała z niepokojem na zdjęcie, wskazując na wzrost młodzieżowego neonazizmu w Saksonii. Podobne incydenty miały miejsce w innych częściach Niemiec, jak np. w Bielefeld, gdzie uczniowie śpiewali rasistowskie piosenki w miejscu pamięci obozu Bergen-Belsen.
Skandaliczne zachowanie niemieckich uczniów w Auschwitz
To nie pierwszy tego typu incydent. W czerwcu 2024 roku grupa 13 uczniów z podstawówki w Laatzen odwiedziła Kraków. Kolejnego dnia udali się do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Według informacji podanych przez "Bild", podczas pobytu w krakowskim hotelu, pięciu z nich oglądało na YouTube przemówienie Adolfa Hitlera i leżąc w łóżkach, wykonywali gest hitlerowskiego pozdrowienia. Całe zdarzenie zostało zarejestrowane i opublikowane na Snapchacie. Po powrocie do Niemiec, incydent został ujawniony. Dyrektor szkoły w rozmowie z "Hannoverschen Allgemeinen Zeitung" wyraził swoje głębokie zaniepokojenie i przerażenie niedojrzałym zachowaniem uczniów.
Pięciu uczniów zostało zawieszonych, a szkoła zorganizowała spotkanie, podczas którego 17-latkowie mieli okazję wyrazić swoją skruchę. Sprawa została zgłoszona na policję, a niemieckie służby rozpoczęły dochodzenie w sprawie nielegalnego używania symboli organizacji antykonstytucyjnych.
Przeczytaj też: Śmierć w przydomowej siłowni. Nie żyje 36-letni strażak
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.