W ostatnich dniach niezależne rosyjskie media podały, że rosyjski prezydent coraz częściej jeździ po kraju pociągiem, a nie samolotem. Ma do tego specjalny skład - "pociąg nuklearny", który stacjonuje w zajezdni na stacji Moskwa-Kalanczewskaja. Jest to prywatna stacja, z której korzystają tylko osoby wysoko postawione.
Czytaj także: Nie tylko pociąg nuklearny. Tak Putin podróżuje po Rosji
Pociąg Putina
Pociąg specjalny prezydenta wielokrotnie był widywany przez kolejarzy i miłośników kolei. Jego zdjęcia pojawiały się m.in. w listopadzie 2018 r. lub kwietniu 2020 r. Pociąg należy do firmy Grand Service Express, która była powiązana z bliskim przyjacielem Putina - Jurijem Kowalczukiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Putin przesiadł się do pociągu nie bez powodu. Ruch pociągów jest trudniejszy do śledzenia w porównaniu z samolotami - istnieją bowiem liczne serwisy, które pozwalają na uzyskanie informacji o większości lotów.
To tak wygląda pociąg Putina
Ponadto niektóre z miejsc odwiedzanych przez Putina znajdują się w pobliżu granicy z Ukrainą, gdzie trwają działania wojenne, dlatego pojawiają się obawy, że samolot z Putinem mógłby zostać zestrzelony.
Portal "Vot tak" dotarł do zdjęć, które wskazują na to, jak rzeczywiście wygląda i gdzie jeździ pociąg Putina. Stało się to możliwe dzięki miłośnikom kolei, którzy regularnie robią zdjęcia ciekawostkom kolejowym.
Nie używają lokomotyw elektrycznych
Ze zdjęć wynika, że pociąg Putina składa się z zaledwie 12 wagonów, z czego trzy mają białe "czapki". Źródło "Vot Tak" bliskie kierownictwu kolei rosyjskich mówi, że są to obudowy specjalnego sprzętu łączności.
Na czele pociągu widoczne są dwie lokomotywy spalinowe TEP70BS. Rozmówca "Vot Tak" zapewnia, że władze w zasadzie nigdy nie używają lokomotyw elektrycznych do przemieszczania najwyższych urzędników, bo zawsze może wystąpić problem z prądem.
Putin jeździ do swoich rezydencji
Zdjęcie zostało zrobione w pobliżu miasta Wałdaj. Miłośnicy kolei twierdzą, że pociąg jeździ przez odcinek torów, który prowadzi do rezydencji Putina w tej miejscowości. Skład pojawiał się w tych okolicach wielokrotnie, o czym świadczą zdjęcia.
Nie wiadomo, czy sam Władimir Putin jest w środku. Portal "Vot Tak" zaznacza, że skład pociągu specjalnego – liczba wagonów i lokomotyw – może być różny, ale obecność wagonów komunikacji specjalnej, brak oznakowania oraz co najmniej dwie lokomotywy spalinowe na czele pociągu (bez lokomotyw elektrycznych) są zawsze.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.