Jacek Kołata uwielbia odwiedzać ze swoim aparatem miejsca, w których można obserwować zwierzęta. W trakcie jednej z takich ekspedycji mężczyzna usłyszał ryk jeleni.
Samce jeleni wydają głośne odgłosy, zaczynają przed zachodem słońca i kończą o świcie. Przez całą noc ich potężny ryk rozlega się na wiele kilometrów. W ten sposób obwieszczają samicom, gdzie są ich rewiry. Samice chodzą od rewiru do rewiru i wybierają sobie kawalera. Czasami kawalerowie się spotykają i wtedy dochodzi między nimi do walki - powiedział PAP nauczyciel akademicki, miłośnik przyrody i hodowca sów.
Kołata sygnalizuje, że okres godowy jeleni, nazywany zazwyczaj rykowiskiem, rozpoczyna się zazwyczaj w drugiej połowie września. Co do zasady trwa on około 4 tygodni.
Zaczęło się wcześniej, co może oznaczać rychłą jesień i zimę - spostrzegł.
Warto mieć na uwadze to, że jelenie w czasie godów mogą być agresywne. - Bywają wyjątkowo nieprzewidywalne. Należy zachować szczególną ostrożność - podkreślił miłośnik przyrody.
Pogoda zmieni się szybciej? Oto kolejny znak
Nie tylko rykowisko jeleni sugeruje, że szybciej dojdzie do zmiany pogody. Wymowne są również poczynania bocianów.
Bociany też zaczęły już swoje sejmiki, czyli zbierają się przed odlotem - zaznaczył Kołata.
Bociany odleciały już m.in. z Warmii i Mazur. Opustoszało mnóstwo gniazd. Te ptaki, które jeszcze pozostają w regionie, najpewniej nie będą zimowały w Afryce, ale w południowej Europie.
Nagle zrobiło się cicho i pusto. Do dziś trudno przyzwyczaić się nam do braku ich klekotu za oknem. W Żywkowie zapanowała cisza i tylko piękne lato i krajobrazy wynagradzają nam widok pustych bocianich gniazd - piszą w sieci orintolodzy z Gospodardstwa Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) w Żywkowie.