Jenoty pochodzą z Azji. Naturalny obszar występowania tego gatunku obejmuje północno-wschodnią Syberię, Japonię, Koreę oraz część półwyspu Indochińskiego. W Polsce jest to gatunek zadomowiony, występujący w prawie całej Polsce od lat 60. ubiegłego wieku.
Zasięg geograficzny jenota powiększył wskutek introdukcji prowadzonej na terenie byłego ZSRR, gdzie hodowany był w fermach zwierząt futerkowych. W konsekwencji, u nas, pierwsze osobniki pojawiły się, emigrując z litewskich, białoruskich lub ukraińskich lasów.
Jenot to jedyny psowaty zapadający w sen zimowy. Śpią zazwyczaj od grudnia do lutego, chyba że nie zdążyły nagromadzić odpowiedniej ilości tłuszczu, wtedy pora na sen się przeciąga, chociaż te na filmie nie wyglądają, jakby im czegoś brakowało - informują leśnicy z Nadleśnictwa Tułowice.
Jenoty w sen zimowy zapadają w porzuconych przez lisy i borsuki norach. Czasami znajdują swoje miejsce w powalonych, pustych w środku drzewach.
Jenoty łączą się w pary na całe życie
Co ciekawe jenoty łączą się w pary na całe życie, a wychowując potomstwo, dzielą się obowiązkami po równo. Jenot wiedzie nocny tryb życia i odbywa krótki sen zimowy, dlatego trudno o spotkanie z nim "oko w oko".
Jenot to ssak drapieżny z rodziny psowatych, który do zasiedlania wybiera przede wszystkim lasy liściaste, urozmaicone bagnami czy jeziorami, a także doliny rzeczne i okolice zbiorników wodnych. Jest mniejszy od lisa i wykazuje skłonność do dalekich wędrówek. Choć jenot nie konkuruje o pokarm czy schronienie z naszymi rodzimymi drapieżnikami (borsukiem i lisem), to jednak przyczynia się do spadku populacji cietrzewia, kaczek i innych gatunków ptactwa wodno-błotnego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.