Wakacje to czas beztroski, jednak nie powinniśmy totalnie tracić głowy, bowiem nawet w pozornie przyjemnych sytuacjach może czyhać niebezpieczeństwo. Okazuje się, że letni wypoczynek może się zakończyć wstydliwym zakażeniem intymnych części ciała, na co w rozmowie z "Faktem" zwraca uwagę dr Maciej Jędrzejko, ginekolog-położnik w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów - przyznaje dr Jędrzejko. Jak dodaje, zazwyczaj nie zwracamy uwagi na to, że chodzimy w przemoczonych strojach kąpielowych.
Nie dziwi więc fakt, że w tym okresie obserwuje się wzrost typowych infekcji intymnych, takich jak grzybica (kandydoza pochwy) i zakażenia bakteryjne, w tym te spowodowane bakteriami kałowymi, takimi jak E. coli, E. faecalis, oraz bakteriami skórnymi, jak gronkowce czy paciorkowce - mówi w rozmowie z "Faktem" ginekolog.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wakacyjny seks może skończyć się fatalnie
Drugi aspekt, z którym wiążą się wakacje, to także zwiększone libido, co prowadzi do częstszych kontaktów seksualnych. O ile przy stałym partnerze ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową jest mniejsze, o tyle osoby mające kontakt z większą ilością partnerów lub partnerek narażają się na komplikacje zdrowotne. Mogą wystąpić wówczas zakażenia HIV, HPV, kiłą czy rzeżączką. Lista problemów zdrowotnych w okolicach intymnych jest długa, ale nie dotyczy tylko ich samych.
Należy pamiętać, że drogą płciową przenoszą się także groźne zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C. Specjaliści chorób zakaźnych alarmują, że od kilku lat obserwuje się niepokojący wzrost zakażeń wirusem HIV (AIDS) o około 100 proc. rok do roku! - dodał ekspert.
Dr Jędrzejko zwraca uwagę, że choroby takie jak kiła czy gruźlica ponownie się pojawiają, choć wydawało się, iż zostały skutecznie pokonane. Częściowo może to wynikać z migracji ludzi z krajów, gdzie poziom higieny i szczepień jest niższy. Należy zatem zachować ostrożność podczas kontaktów seksualnych z nowo poznanymi osobami.
Czytaj również: Dramatyczne chwile w lesie. 22-latka wracała z urodzin
Jak się ustrzec przed zakażeniem?
Jak chronić się przed zakażeniem drogą płciową? Katowicki ginekolog zwraca uwagę na konieczność stosowania prezerwatyw w przypadku kontaktów seksualnych z nowo poznaną osobą. Można również wykonać testy na choroby weneryczne, które pomogą określić stan zdrowia. W szczególności zalecane są osobom z większą liczbą partnerów. Lekarz poleca jednak przede wszystkim, aby ograniczyć ilość kontaktów seksualnych i unikać ryzykownych praktyk z osobami, o których nie wie się zbyt wiele. Na każdy niepokojący objaw, taki jak świąd czy pieczenie, należy reagować jak najszybciej i skonsultować je z medykiem.