Europejska Agencja Leków (EMA) to specjalna agenda Unii Europejskiej. Pracujący w EMA naukowcy zajmują się koordynacją oceny i nadzorem produktów leczniczych – zarówno tych przeznaczonych dla ludzi, jak i wykorzystywanych weterynaryjne.
EMA bada leki z pseudoefedryną. Powodują zmiany w mózgu?
Teraz EMA bada leki zawierające pseudoefedrynę. Jest to substancja, która stymuluje zakończenia nerwowe i uwalnia noradrenalinę. W konsekwencji dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, a to ogranicza powstawanie płynu. Dzięki temu zmniejsza się obrzęk oraz produkcja śluzu. Mówiąc prościej, mamy przez to mniejszy katar.
Przeczytaj także: Nie łącz z czosnkiem. Skutki dla wątroby mogą być opłakane
Leki zawierające pseudoefedrynę są popularnie stosowane w przypadkach przeziębienia czy grypy. Eksperci z EMA są jednak zaniepokojeni wpływem tego typu środków na ludzki mózg. Jak informuje portal Mgr.farm, obawiają się wystąpienia u pacjentów zespołu tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) i zespołu odwracalnego skurczu naczyń mózgowych (RCVS).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj także: Psychiatra wprost: To nielegalne. Filmik córki radnej PiS znika z sieci
Jak uzasadnił rzecznik EMA, przy występowaniu każdego z zespołów może dojść do zmniejszenia się dopływu krwi do mózgu. Ten z kolei doprowadza do poważnych oraz zagrażających życiu powikłań. W ramach badań nad środkami z pseudoefedryną naukowcy badają przypadki PRES i RCVS u osób borykających się z tymi schorzeniami, wcześniej zażywających wskazane leki.
PRES i RCVS mogą wiązać się ze zmniejszonym dopływem krwi do mózgu i w niektórych przypadkach mogą powodować poważne i zagrażające życiu powikłania. Typowe objawy związane z PRES i RCVS to ból głowy, nudności i drgawki – informuje rzecznik EMA (Mgr.farm).
Przeczytaj także: Budowlańcy odkryli to w Biomedzie. Sprawę przejęła prokuratura
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.