Informację o sfotografowaniu fulmara na polskim wybrzeżu opublikował profil Birding Poland na Facebooku. Jak informuje Polsat News, to pierwszy raz, kiedy ktoś zarejestrował żywego przedstawiciela tego gatunku w Polsce. Dotychczasowe obserwacje ograniczały się do znalezisk szczątek na różnych plażach nad Bałtykiem.
Zdjęcia lecącego fulmara wykonano 20 maja w Bukowie. Autorem fotografii jest Kamil Bilecki, który pierwotnie nie zauważył obecności tego ptaka na swoich zdjęciach z tego dnia. Ptak został odkryty dopiero podczas przeglądania fotografii przez zespół Birding Poland.
Publikacja tej obserwacji ma duże znaczenie dla polskiej ornitologii, ponieważ potwierdza obecność rzadkiego gatunku na naszym wybrzeżu i może dostarczyć nowych danych naukowych o migracjach ptaków morskich w regionie Bałtyku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Groźny rekin w Bałtyku. Wiadomo, gdzie można go spotkać
Ptak widmo pojawił się w Polsce
Fulmary zamieszkują oceany Arktyczny, Spokojny oraz północny Atlantycki. W Polsce są objęte ścisłą ochroną gatunkową, co podkreśla znaczenie ich obserwacji oraz ochrony środowiska morskiego, w którym się pojawiają.
W ciągu ostatnich sześciu dekad w Polsce odnotowano obecność tych ptaków sześć razy, jednak do niedawna nie udało się zaobserwować ich żywych. Zazwyczaj znajdowano jedynie martwe osobniki lub rozrzucone pióra. Z tego powodu polscy ornitolodzy zaczęli nazywać je "ptakami widmo" lub nawet "ptakami zombie" - wiedzieli, że te ptaki były w Polsce, ale żywe osobniki były nieuchwytnym celem.
Obserwacja fulmarów w Polsce była kiedyś niemal niemożliwa, gdyż te ptaki występowały głównie na dalekiej Północy. Jak informuje Polsat News, ich zasięg występowania rozszerzył się w XX wieku, co umożliwiło ich pojawienie się na polskim wybrzeżu.
Czym charakteryzują się fulmary?
Ptaki widmo osiągają od 45 do 50 cm długości. Ich upierzenie może być całkiem ciemnoszare lub jasne na spodzie ciała. Charakteryzują się grubymi dziobami zakończonymi haczykowato, często żółtawymi na końcach. Te morskie ptaki zamieszkują skalne klify oraz czasami płaskie obszary blisko wybrzeży.
Co do ich diety, fulmary jedzą ryby, skorupiaki, kałamarnice oraz ślimaki. Te adaptacje pozwalają im przystosować się do życia w surowym środowisku Arktyki, gdzie często się spotyka.
Czytaj także: Awantura o nakrętki. Oto co sądzą Polacy