O zgubnym wpływie kolców na ptasie populacje w dużych aglomeracjach miejskich zwrócił uwagę reporter programu "Czysta Polska", Marcin Szumowski, a o skali problemu opowiedzieli mu specjaliści.
Jeden z nich pokazał zdjęcia gniazda, które oknówki wbrew logice zbudowały bezpośrednio na kolcach. Młody ptak nie przeżył, bo nabił się na kolce. Okazuje się, ze takich wypadków jest więcej, a ptaki także te reprezentujące gatunki chronione, giną w ten sposób masowo.
Wskazuje na to warszawski ornitolog Paweł Pstrokoński, który cytowany przez portal Interia mówi wprost: "Wiemy, że to kolce przyczyniły się do śmierci tego zwierzęcia" Środowisko ornitologiczne coraz głośniej opowiada się za wycofaniem kolców z ogólnodostępnej oferty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Coraz częściej mówi się, że należałoby zmienić prawo, wprowadzić do ustawy o ochronie przyrody zakaz montażu" - mówi na łamach portalu Interia Paweł Pstrokoński.
Specjaliści podkreślają, że teoretycznie w przepisach jest mowa o sylikonowych zakończeniach jakie powinny znajdować się na drutach, w praktyce jednak nikt tego nie przestrzega.
Zdecydowanie powinniśmy powiedzieć kolcom "stop". Zakaz kolców i przede wszystkim stosujmy metody bezpieczne dla ptaków" - mówi ornitolog Mariusz Grzeniewski cytowany przez Interię.
W zamian specjaliści proponują bezpieczne spirale. Takie rozwiązania znalazły już zastosowanie między innymi na budynkach uniwersyteckich w Warszawie oraz w metrze.