Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy nie napawa optymizmem. Przypadki zakażeń zabójczym szczepem H5N1 osiągnęły właśnie rekordowy poziom. Ofiarami są już nie tylko ptaki, ale również wydry, czy norki. W związku z tym wzrastają obawy wirusologów dotyczące zwiększającego się prawdopodobieństwa rozprzestrzenienia choroby na ludzi.
Czytaj także: Żona ministra PiS na basenie z mężczyzną. Stało się
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt ostrzegła teraz, że ssaki mogą działać jako "naczynia mieszające" dla różnych wirusów grypy. Według WOAH istnieje prawdopodobieństwa postania nowego wariantu wirusa, który może być zdecydowanie bardziej szkodliwy dla ludzi. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób poinformowało, że sprawa wymaga stałego monitorowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śmiertelność ludzi zakażonych szczepem H5N1 już wynosi około 50 procent. Jak na razie powody do obaw nie powinny jednak być aż tak duże, gdyż ptasia grypa nie przenosi się łatwo wśród ludzi. Od pierwszego przypadku w 1997 roku wykryto ją u mniej niż 900 osób. Dla porównania śmiertelność wśród zakażonych koronawirusem po wybuchu pandemii wynosiła 3 procent. Eksperci martwią się jednak, że może dojść do mutacji H5N1, która będzie roznosiła się wśród ludzi łatwiej oraz okaże się śmiertelna na poziomie wyższym niż 50 proc.
Czytaj także: Pięciu mężczyzn i 34-letnia kobieta. Szok w Olsztynie
Ptasia grypa
Od października 2021 roku na całym świecie zgłoszono "bezprecedensową" liczbę przypadków ptasiej grypy. Szczep H5N1 dotarł do wielu nowych regionów. WOAH przekazało, że miało to "niszczycielski wpływ" zarówno na zdrowie, jak i dobrostan zwierząt. Wielka Brytania zarejestrowała rekordową liczbę przypadków ptasiej grypy. Niepokoić może fakt, że choroba rozwija się, nie tylko podczas miesiąców letnich, tak jak bywało to zazwyczaj. Na terenie Anglii potwierdzono już zakażenia u ptaków, lisów oraz wydr. W przypadku pogorszenia sytuacji może to bardzo negatywnie wpłynąć na rynek produktów spożywczych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.