Ostatnie miesiące upływają pod kątem szeroko zakrojonych zmian w mediach publicznych, jakie są wprowadzane przez nową koalicję rządową. Dotykają one także rozgłośni regionalnych, a niektóre z nich znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.
Takim przykładem jest Radio Kraków. Głos w tej sprawie zabrał Marcin Pulit - likwidator rozgłośni, wyznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twierdzi on, że sytuacja finansowa radia jest bardzo trudna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wynika z uzyskanych przez niego informacji, Radio Kraków jest jedyną publiczną rozgłośnią regionalną, która musiała skorzystać z kredytu. To działanie miało pomóc utrzymać płynność finansową. Mimo to na koniec ubiegłego roku konto rozgłośni było puste.
Mimo tego władze Radia Kraków decydowały się na kosztowne zakupy. Jedną z takich transakcji był zakup fortepianu Steinway D-274 za kwotę 1 miliona złotych. Instrument miał służyć rozgłośni do realizacji różnego rodzaju projektów muzyczno-edukacyjnych, a także słuchowisk, koncertów czy audycji.
Teraz fortepian został odsprzedany Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu za kwotę 998 tysięcy złotych. Marcin Pulit zapewnia, że jest to umowa bardzo korzystna z punktu widzenia rozgłośni. Pozwala ona bowiem na uzyskanie środków niezbędnych do zapewnienia funkcjonowania radia. Poza tym fortepian pozostanie w siedzibie rozgłośni, a plany na wykorzystanie instrumentu są już skonkretyzowane i uwzględniają również interesy Radia Kraków.
KRRiT jednocześnie krytykuje i usprawiedliwia transakcję
Sprzedaż fortepianu została skrytykowana przez Hannę Karp z KRRiT:W
W tej chwili fortepian koncertowy Steinwaya, na którego zakup Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała pieniądze - milion złotych, by służył jednej z regionalnych rozgłośni radiowych w wypełnianiu misji publicznej został sprzedany. To jest sprawa skandaliczna - powiedziała w rozmowie z wPolityce.pl.
Nieco inne światło na tę sprawę rzuca inny członek KRRiT, Tadeusz Kowalski. Profesor UW zaznacza, że prawdziwą przyczyną decyzji o sprzedaży fortepianu było wstrzymanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji pieniędzy z tytułu abonamentu. To postawiło Radio Kraków w bardzo trudnej sytuacji finansowej.