aktualizacja 

Pukają do drzwi powodzian. Oszuści żądają opłaty, ministerstwo ostrzega

6

Resort Rozwoju i Technologii alarmuje o przypadkach oszustw, w których naciągacze podszywają się pod pracowników nadzoru budowlanego aby wyłudzić pieniądze od ofiar powodzi. Żądają oni zapłaty za inspekcje zalanych budynków, pomimo że takie oceny są bezpłatne.

Pukają do drzwi powodzian. Oszuści żądają opłaty, ministerstwo ostrzega
Oszuści znaleźli nowy sposób na wzbogacenie się na powodzi (PAP, Michał Meissner)

Ministerstwo kategorycznie przypomina, że inspektorzy nadzoru budowlanego, jak i eksperci Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, wykonują ocenę stanu technicznego budynków za darmo.

Ostrzegamy przed oszustami, którzy wykorzystują dramat ofiar powodzi i podszywają się pod pracowników nadzoru budowlanego. Oszuści żądają opłaty za oględziny zalanych budynków. Informujemy - inspektorzy nadzoru budowlanego oraz eksperci PIIB wykonują ocenę stanu technicznego budynku za darmo – przekazano w piątkowym komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Groźby wobec pracowników Wód Polskich. "To jest ohydne"

Na terenach dotkniętych powodzią pracują zespoły składające się z pracowników nadzoru budowlanego oraz przedstawicieli Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z całego kraju. Jak podkreśla MRiT, wszystkie oceny stanu technicznego budynków są wykonywane nieodpłatnie.

Odwiedzili nas fałszywi eksperci? Wystarczy poprosić o dokumenty

W komunikacie zaapelowano również do obywateli, by żądali okazania odpowiednich dokumentów od zespołów dokonujących inspekcji.

Każdy z zespołów posiada dokument: "Powołanie zespołu do oceny stanu technicznego obiektu budowlanego" - poinformowano.

Ministerstwo zaleca, aby w sytuacjach, gdy podejrzani podają się za pracowników nadzoru budowlanego i żądają opłaty za inspekcję, niezwłocznie zawiadamiać policję.

Obecnie na obszarach powodziowych działa 140 inspektorów nadzoru budowlanego.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego szacuje, że kolejna setka inspektorów może do nich dołączyć. Z kolei Polska Izba Inżynierów Budownictwa przekazała, że w gotowości jest 400 inżynierów z uprawnieniami, którzy w każdej chwili mogą włączyć się do prac i wesprzeć inspektorów - przekazał w rozmowie z PAP rzecznik Ministra Rozwoju i Technologii, Jakub Stefaniak.

Dodał też, że w samym województwie dolnośląskim pracuje 250 ekspertów. W razie potrzeby odpowiednie zespoły mogą być także skierowane na tereny województw śląskiego, opolskiego i lubuskiego.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić