Według francuskiego historyka, politologa i publicysty Alexandra Adlera odsunąć Putina od władzy chcą m.in. szef Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej Sergiej Naryszkin, minister obrony Sergiej Szojgu i rosyjski ambasador w Watykanie Aleksandr Awdejew.
Jego zdaniem właśnie rzekome problemy zdrowotne mogą być przyczyną takich działań. Politolog twierdzi w rozmowie z RMF FM, że Władimir Putin ma chorobę Parkinsona i, choć Putin ma najlepszych lekarzy, "są zmiany psychiczne i jest coraz bardziej impulsywny".
Alexandre Adler powołuje się na dane, którymi osoba z bliskiego otoczenia Władimira Putina miała podzielić się w internecie. Politolog twierdzi, że Szojgu i Naryszkin już przygotowują opinię publiczną do obalenia Putina.
Może zostać odsunięty od władzy
Ponadto ekspert uważa, że Putin może zostać postawiony przed rosyjskim sądem. - Rosjanie nigdy nie zgodzą się, by ich były prezydent był sadzony przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze - mówi radiu RMF FM Adler.
Zdaniem eksperta to właśnie wojna w Ukrainie jest główną przyczyną, która spowoduje odsunięcie Putina od władzy. Według jednego ze scenariuszy jego miejsce zająłby w Kremlu szef Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej Sergiej Naryszkin, a stałoby to się już w lipcu tego roku.
Czytaj także: Cały świat zobaczył te zdjęcia. Rosja reaguje
Impulsywny i nieobliczalny
Alexandre Adler dodaje, że przez swoją chorobę Władimir Putin staje się coraz bardziej impulsywny i nieobliczalny. Rozwiał jednak obawy dotyczące użycia przez niego "guzika nuklearnego", ponieważ ten znajduje się pod ochroną ministra obrony Rosji.
Zdaniem politologa, Władimir Putin doskonale wie, że jego dni na Kremlu są już policzone, ale nie chce się na to godzić. Zdaniem Adlera miał nawet zlecić snajperom z Grupy Wagnera zabójstwo Sergieja Naryszkina i, być może, innych członków "wrogiej trójki".
Czym jest choroba Parkinsona?
Choroba Parkinsona to poważne schorzenie układu nerwowego, które jest spowodowane nieodwracalną degeneracją neuronów mózgu. Jej najbardziej charakterystyczne objawy to – spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśniową i zaburzenia postawy. Choroba Parkinsona dotyczy około 1 proc. ludzi pomiędzy 40. a 60. rokiem życia.