Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga | 

Putin chce zmienić doktrynę nuklearną. Ekspert wyjaśnia, co chce osiągnąć

Rosja przygotowuje się do zmiany doktryny nuklearnej po raz pierwszy od 2020 roku. Kreml twierdzi, że ma to być sygnał dla Zachodu. Według Pawła Podviga z Instytutu Studiów nad Wojną, Putin w ten sposób chce wpłynąć na ewentualne wydanie pozwolenia Ukrainie atakowania rakietami dalekiego zasięgu.

Putin chce zmienić doktrynę nuklearną. Ekspert wyjaśnia, co chce osiągnąć
Władimir Putin (Getty Images, Contributor#8523328)

Wojna w Ukrainie trwa od ponad dwóch lat. Władze na Kremlu co jakiś czas grożą Zachodowi użyciem broni nuklearnej. Tym razem Putin zaproponował zmiany w doktrynie nuklearnej. Nowością ma być fakt, że Rosja będzie traktować atak ze strony kraju nieposiadającego broni jądrowej, wspieranego przez mocarstwo nuklearne, jako wspólną agresję na Rosję.

Portal Meduza zauważa, że obecnie też istnieje taka możliwość. Rosja obiecała nie używać broni nuklearnej przeciwko państwom niejądrowym, z wyjątkiem przypadków, gdy działają one wspólnie lub w sojuszu z państwami nuklearnymi.

To sformułowanie zostało specjalnie zaprojektowane, aby wpłynąć na obecną debatę na temat zezwolenia Ukrainie na użycie broni dalekiego zasięgu. Ale w zasadzie taka możliwość istnieje również w obecnych rosyjskich wytycznych doktrynalnych - mówi w rozmowie z portalem Paweł Podvig z Instytutu Studiów nad Wojną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pod prąd na S17. Kierowca opla jechał na czołówkę

Ekspert mówi wprost, że Rosja będzie się uważać za uprawnioną do użycia broni nuklearnej. Z drugiej strony wspomina o tzw. "pułapce zaaangażowania", która oznacza, że "obiecuje się coś zrobić, a potem, gdy nadchodzi czas i sprawdzają, czy to zrobisz, czy nie, okazuje się, że byłoby lepiej, gdybyś tego nie obiecał".

Broń nuklearna nie będzie w stanie powstrzymać ofensywy na dużą skalę ani np. operacji, która miała miejsce w obwodzie kurskim. Panuje zrozumienie, że użycie broni nuklearnej zszokuje przeciwnika i zmusi go do zatrzymania się, poddania się, wycofania - uważa Podvig w rozmowie z Meduzą. - Aby ten szok był naprawdę szokujący, należy go zastosować w tym sensie, w jakim zrobiono to w Hiroszimie i Nagasaki.

Ekspert mówi również, że po ewentualnym użyciu broni, Rosja znalazłaby się w głębokiej izolacji. Ponadto rosyjskie głowice nuklearne obecnie znajdują się w magazynach i do ewentualnego użycia trzeba podjąć jeszcze kilka kroków.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić