Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Putin obudził "śpiącego giganta". To może być jego koszmar

Niemcy długo prowadziły relacje biznesowe z Rosją, uzależniając się od kraju rządzonego przez Władimira Putina i bagatelizując ryzyko z tym związane. Wojna w Ukrainie sprawiła, że moskiewski dyktator "obudził śpiącego giganta Europy" - twierdzi "Economist". Berlin musi zmienić swoją politykę energetyczną, zagraniczną i obronną. Dla Putina może to być początek koszmaru.

Putin obudził "śpiącego giganta". To może być jego koszmar
Putin obudził "śpiącego giganta". To może być jego koszmar (PAP, PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN / SPUTNIK / POOL)

Przez lata Niemcy i Rosję łączyły serdeczne relacje, a kolejne rządy godziły się na coraz większe uzależnienie surowcowe od Moskwy. Po tym jak wybuchła wojna w Ukrainie i Władimir Putin okazał Zachodowi swoje drugie oblicze, Berlin zrozumiał swój błąd. Jak zauważył "The Economist", z jednej strony Niemcy naraziły się na energetyczny szantaż Kremla, a z drugiej import surowców z Rosji sfinansował operacje wojenne Putina.

Putin obudził "śpiącego giganta". To może być jego koszmar

Inwazja na Ukrainę doprowadziła do obudzenia "śpiącego giganta", jak określił to brytyjski tygodnik, a zmiana polityki Berlina może doprowadzić do czegoś, co będzie "osobistym koszmarem" Putina. Stałyby się nim silniejsze i bardziej śmiałe Niemcy, w jeszcze mocniej zjednoczonej Europie.

"Dobra wiadomość jest taka, że wyzwania dla Niemiec są do pokonania. Gdy Putin rozpoczął inwazję, Niemcy importowały z Rosji 55 proc. swego gazu. Pesymiści ostrzegali, że jeśli rosyjskie dostawy znikną, niemieckie fabryki zamkną się, a rodziny będą w swych kuchniach drżeć z zimna" - napisał "The Economist".

Niemcy zrywają swoje relacje z Rosją i ograniczyły import gazu z kierunku wschodniego. Mimo tych działań, rezerwy surowca na zimę rosną w normalnym tempie. Do tego przemysł niemiecki ogłosił, że może znacznie ograniczyć zużycie gazu. Państwo podjęło też decyzję o uruchomieniu elektrowni węglowych, inwestowaniu w odnawialne źródła energii.

Berlin najprawdopodobniej wydłuży też działanie elektrowni nuklearnych. "Niemcy powinny też znieść zakaz wydobycia gazu łupkowego i sięgnąć po jego duże rezerwy" - ocenia "The Economist".

Wojna w Ukrainie sprawiła, że kanclerz Olaf Scholz zapowiedział zwiększenie wydatków na obronność Niemiec. Berlin zrewidował też swoją politykę zagraniczną, odchodząc od "pacyfistycznego tabu" i deklarując pomoc dla Ukrainy. "The Economost" twierdzi, że bliskie relacje Niemiec z Europą i USA to "kolejny atut", w oparciu o który można budować przyszłość.

Niemcy mają jednak inny problem. Koszty związane z wojną i rosnące ceny energii mogą wpłynąć na ocenę wyborców, którzy póki co wspierają kanclerza i krytyczne stanowisko względem Rosji. To może się zmienić, a jeśli Berlin porzuci Ukrainę, to zdaniem "The Economist" byłoby to tragedią - zarówno dla Niemców, jak i Ukraińców. "To konflikt, który decyduje o przyszłości kontynentu" - podsumował tygodnik.

Zobacz także: Polska na celowniku propagandy Rosji. “Skandaliczne słowa”
Autor: ŁKU
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić