Zdaniem Putina, obywatele obu krajów, "opierając się na dobrych tradycjach przyjaźni i dobrego sąsiedztwa, systematycznie rozszerzają korzystną dla obu stron współpracę we wszystkich dziedzinach".
Putin o "presji sankcji"
Napisał też o mechanizmach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Jego zdaniem, zapewnia ono skuteczną koordynację działań na arenie międzynarodowej, m.in. w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, "mimo bezprecedensowej presji sankcji".
Z powodzeniem realizujemy programy mające na celu wzmocnienie suwerenności finansowej, gospodarczej, naukowej i technologicznej - czytamy w Telegramie Putina.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Łukaszenka również napisał do Putina telegram, w którym zapewnił, że Państwo Związkowe jest "lokomotywą procesów integracyjnych w przestrzeni poradzieckiej". Mówił o "nierozerwalności białorusko-rosyjskiej przyjaźni opartej na zasadach równości, wzajemnego szacunku, zaufania i wsparcia, wspólnoty historycznej i wyznawania tych samych wartości duchowych i moralnych".
Czytaj także: Zmarł młody strażak. Adrian Jurek miał 22 lata
Zjednoczenie Rosji i Białorusi
Dzień Jedności Narodów Białorusi i Rosji obchodzony jest 2 kwietnia. Tego dnia w 1996 roku podpisano porozumienie "O utworzeniu wspólnoty Rosji i Białorusi", na podstawie którego później podpisano umowy o Państwie Związkowym.
Choć formalnie związek istniał od ponad 20 lat, dopiero w 2021 roku przyjęto kurs na zjednoczenie dwóch państw, m.in. integrację systemu prawnego.
Przyjęto wówczas listę 28 tzw. Programów Związkowych (Integracyjnych), dzięki którym ma zostać pogłębiona integracja rosyjsko-białoruska.
Czytaj także: Trzy słowa, jeden kraj. O jakie państwo chodzi?
Dotyczą one m.in. ujednolicenia ustawodawstwa w wielu zakresach, np. w zakresie ustawodawstwa podatkowego i celnego, handlu i gastronomii, działalności turystycznej czy ujednolicenie regulacji rynku transportowego.
Eksperci ostrzegają, że może to być krok do wchłonięcia Białorusi przez Rosję.