Rozporządzenie w tej sprawie podpisał w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin. Z dokumentu wynika, że ze składu rady naukowej w Radzie Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej wykluczono czterech naukowców.
Wykluczono czterech naukowców
Na liście znaleźli się naukowcy Rosyjskiej Akademii Nauk: Aleksiej Gromyko, Aleksander Nikitin, Aleksander Panow oraz Sergiej Rogow. Wszyscy podpisali się kilka tygodni wcześniej pod wezwaniem do deeskalacji konfliktu w Ukrainie.
List został opublikowany m.in. na stronie internetowej Instytutu Europy Rosyjskiej Akademii Nauk. Sygnatariusze wyrazili "skrajne zaniepokojenie największym kryzysem na kontynencie europejskim od czasów II wojny światowej".
Wszystkie strony konfliktu muszą natychmiast zgodzić się na bezwarunkowe zawieszenie broni, podjąć skoordynowane działania w celu deeskalacji sytuacji i wynegocjować ugodę polityczną - czytamy w liście.
Czytaj także: Pył saharyjski dociera nad Polskę. Spadnie brudny deszcz
Rosja "nie dałaby rady" na Wyspach Kurylskich
Ponadto, Aleksandr Panow, główny naukowiec Instytutu Nauki Stanów Zjednoczonych i Kanady Rosyjskiej Akademii Nauk, w wywiadzie dla stacji radiowej STN stwierdził, że Rosja "nie dałaby rady i nie wygrałaby" walki o Wyspy Kurylskie z Japonią.
Rada naukowa Rady Bezpieczeństwa Rosji
Rada Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej to kolegialny organ doradczy z zakresu bezpieczeństwa państwa, przewidziany w art. 83 ust. 1 lit. g Konstytucji Federacji Rosyjskiej i wchodzący w skład administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Na jego czele stoi prezydent Rosji.
W skład rady naukowej wchodzą przedstawiciele Rosyjskiej Akademii Nauk, kierownicy organizacji naukowych. Rada Naukowa jest tworzona w ramach Przewodniczącego Rady Naukowej, jego zastępcy, kierowników sekcji Rady Naukowej oraz członków Rady Naukowej. Przewodniczącym Rady Naukowej z urzędu jest Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.