Panowanie Władimira Putina w Rosji już w pierwszej dekadzie XXI wieku niektórzy eksperci nazywali władzą absolutną. Przez wiele lat prezydent Federacji Rosyjskiej nie izolował się jednak od Europy oraz reszty świata. Zajęcie przez Rosję ukraińskiego Krymu w 2014 roku zapoczątkowało powrót agresywnego nacjonalizmu, a Putin postawił sobie za cel zniszczenie zachodniego sąsiada.
Czytaj także: Ta scena roztopi każde serce. Miała miejsce w Łodzi
Obserwatorzy podkreślają, że prezydent Rosji od 2019 roku zaczął ograniczać podróże zagraniczne. Jak wylicza "Nexta" na Twitterze, Władimir Putin odwiedził wówczas Serbię, Kirgistan (trzykrotnie), Chiny, Kazachstan, Tadżykistan, Japonię, Białoruś, Włochy, Watykan, Francję (trzykrotnie), Finlandię, Mongolię, Turcję, Armenię, Turkmenistan, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Węgry oraz Brazylię.
Zdecydowanie mniej wyjazdów było w 2020 roku, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Wtedy prezydent Rosji podróżował już tylko do Syrii, Turcji, Niemiec, Izraela i Palestyny. Rok później, gdy temat pandemii nieco przygasł, liczba podróży Putina wcale nie wzrosła, a wręcz przeciwnie. Prezydent Rosji przez 12 miesięcy wyjechał do Indii, Szwajcarii... i to by było na tyle.
Kompletnie na uboczu prezydent Rosji stoi w trwającym roku, gdy wywołał nieuzasadnioną wojnę przeciwko Ukrainie. Putin na początku lutego spotkał się z przywódcą Chin w Pekinie, a od dłuższego czasu pozostaje w ukryciu i rzadziej pojawia się publicznie. Planował wyjazd na Białoruś, jednak prawdopodobnie do podróży nie dojdzie.
Jak podał niezależny serwis "Biełaruskij Hajun", prezydent Białorusi niespodziewanie udał się do Sankt Petersburga, gdzie ma spotkać się z Władimirem Putinem. Wizyta Łukaszenki o zaledwie kilka dni wyprzedza zaplanowaną podróż Putina do Grodna. Spekuluje się, iż może to oznaczać, że prezydent Rosji jednak nie opuści swojego kraju.
Problemy ze zdrowiem Władimira Putina
Wpływ na to ma z pewnością wojna, ale także stan zdrowia prezydenta Rosji. Były szpieg MI6 Christopher Steele stwierdził, że Władimir Putin może być ciężko chory. W wywiadzie dla Sky News tłumaczył, iż stan zdrowia Putina może być kluczowym czynnikiem w trwającej inwazji na Ukrainę.
Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie Władimir Putin rzadko pojawia się w mediach. Z różną wiarygodnością opisywano, że cierpi na rozmaite dolegliwości – od choroby Parkinsona po demencję.
Jak podaje amerykański "Newsweek", Władimir Putin w kwietniu 2022 roku przeszedł terapię w związku z "zaawansowaną chorobą nowotworową". Źródłem tej informacji ma być niejawny raport z końca maja.
Jakub Artych, dziennikarz o2.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.