Badania przeprowadziło ukraińskie centrum socjologiczne o nazwie Grupa Rejtyng w dniach 8-9 października metodą sondażu telefonicznego wśród Ukraińców powyżej 18. roku życia. Zadzwoniono do tysiąca losowo wybranych respondentów, przebywających we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem czasowo okupowanego Krymu i Donbasu, a także terytoriów, gdzie w czasie badania nie działa ukraińska telefonia komórkowa. Zdaniem autorów, błąd reprezentatywności badania wynosi nie więcej niż 3,1 proc. Wynika z niego, że na początku października, w ósmym miesiącu wojny, aż 47 proc. Ukraińców uważało, że władze Federacji Rosyjskiej wolałyby nie używać broni jądrowej. To jednak nie wszystko.
Putin straszy bronią jądrową. Ukraińcy nie wierzą
Kolejne 18 proc. uważało, że państwo-agresor na pewno się na tak drastyczny krok nie zdecyduje. Łącznie więc aż 65 proc. Ukraińców nie wierzy w użycie przez Władimira Putina tego rodzaju broni. Tylko 2 proc. ankietowanych stwierdziło, że Rosja "jednoznacznie rozpocznie atak nuklearny".
Około 24 proc. respondentów uważało, że Rosjanie "chcieliby przeprowadzić atak". Ponadto 84 proc. Ukraińców nie wierzy w możliwość ataku nuklearnego na kraje NATO.
Socjolodzy podkreślają, że od kwietnia przekonanie mieszkańców najechanego przez armię Putina kraju, że Federacja Rosyjska nie użyje przeciw nim broni nuklearnej, wzrosło o około 13 proc.
Czytaj także: Rosyjski świat w Chersoniu. Zobacz, jak wyglądają sklepy
Coraz głośniej o broni jądrowej
W ostatnich tygodniach, w obliczu kontrofensywy ukraińskich wojsk i coraz większych niepowodzeń armii Putina, jego współpracownicy coraz głośniej mówią o możliwym użyciu broni jądrowej. Padały już stwierdzenia, że "za wszelką cenę chcą bronić terytorium Rosji, w tym zaanektowanych ukraińskich obwodów".
Czytaj także: Pół miliona lat. Odkryto je na południu Polski
O użyciu broni jądrowej najwięcej mówiło się w okresie "zimnej wojny". Posiadały ją wrogie sobie ZSRR i USA. W czasach tzw. pieriestrojki kraje te zobowiązały się zniszczyć jej znaczne ilości, ale nadal nie ma pewności, czy wszystkie zobowiązania zostały wykonane.
Ponad 6,2 tys. głowic jądrowych
Według danych niemieckiego przedsiębiorstwa Statista, Rosja posiada w swoim arsenale ponad 6,2 tys. głowic jądrowych. Nie wiadomo jednak, ile z nich jest rozmieszczonych w bazach wojskowych.
Z kolei w raporcie "Nonstrategic Nuclear Weapons" z 7 marca 2022 roku autorstwa amerykańskiej ekspert Amy Woolf wskazano, że Rosja może być w posiadaniu od jednego do dwóch tysięcy gotowych do użycia taktycznych głowic jądrowych.