Aż 41 proc. obywateli Rosji nie chce reelekcji Władimira Putina. To największy odsetek osób niezadowolonych z rządów prezydenta od 2013 roku. Mimo to przywódca Rosji cieszy się poparciem 48 proc. badanych.
Kłopoty Władimira Putina? Będzie mógł po raz piąty zostać prezydentem
Według badania rosyjskiej niezależnej sondażowi Centrum Lewady notowania Władimira Putina słabną. Niższe były tylko w 2013 roku, kiedy przeciwko prezydentowi opowiadało się 45 proc. obywateli, zaś popierało go zaledwie 33 proc. Rosjan. Choć teraz Putin wciąż ma za sobą blisko połowę obywateli, jego sytuacja może znacznie pogorszyć się do wyborów w 2024 roku.
Jak pisze niezależny portal Moscow Times, z poprzednim kryzysem Putin poradził sobie, anektując Krym w 2014 roku. Miało to rozpalić "patriotyczny żar" w sercach Rosjan, co przełożyło się na wzrost poparcia dla prezydenta. Od tego czasu jego notowania wyraźnie jednak słabną.
Kończąca się za 3 lata kadencja Putina powinna być według prawa jego ostatnią. Jakiś czas temu w Rosji wprowadzono poprawki do konstytucji, za którymi opowiedziała się większość obywateli. Nowe przepisy "wyzerowały" liczbę kadencji, pozwalając Putinowi po raz kolejny – już piąty – wystartować w wyborach prezydenckich w 2024 roku.
Władmir Putin traci poparcie. Najgorzej oceniają go młodzi mężczyźni
Przeciwnicy Władimira Putina argumentują, że jest on przywódcą Federacji Rosyjskiej od 21 lat. Jak podaje Centrum Lewady, mają wskazywać na potrzebę zmiany przywództwa oraz kwestie społeczne. Problemem ma być także wiek prezydenta, który w październiku skończył 68 lat.
Głównymi argumentami zwolenników Putina mają być z kolei stabilność rządów i dobrze prowadzona polityka zagraniczna. Władimir Putin ma również posiadać odpowiednie kwalifikacje do rządzenia krajem. Ankietowani ocenili także, że czują w stosunku do prezydenta osobistą sympatię, a na scenie politycznej nie ma żadnych alternatywnych kandydatów.
Wiele osób aprobuje działania Putina i mówi o jego wielkich osiągnięciach, ale wciąż twierdzi, że potrzeba kogoś innego na stanowisku prezydenta – stwierdził wicedyrektor sondażowni Lewady Denis Wołkow.
Wyniki badania ujawniają także dysproporcje w ocenie rządów Władimira Putina w zależności od płci. Negatywnie politykę prezydenta ocenia 48 proc. mężczyzn. 42 proc. jest zadowolonych z jego działań.
Wśród kobiet, zmiany na stanowisku przywódcy kraju chciałoby zaledwie 35 proc. Ponad połowa, bo aż 53 proc. kobiet akceptuje politykę Putina.
Nie jest także zaskoczeniem, że najgorzej prezydenta oceniają osoby najmłodsze. Tutaj struktura rozkłada się podobnie w przypadku obu płci. Według Centrum Lewady, można przyjąć że najgorsze zdanie o Putinie mają młodzi mężczyźni, a najlepsze – starsze kobiety.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 18 do 24 lutego w 137 rosyjskich miastach. Próba badawcza wyniosła 1601 osób.
Obejrzyj także: Kulisy rządów Władimira Putina. "W fotelu prezydenta Rosji siedzi bandyta"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.