Putin zapowiedział jednocześnie dalszy rozwój nuklearnego programu i rakiet hipersonicznych, które są zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Według rosyjskiego prezydenta to "jedyna droga do globalnego pokoju".
Rosjanie co jakiś czas wyjmują nuklearną kartę i straszą opinię międzynarodową. Eksperci wskazują, że w ten sposób Kreml chce pokazać, że nadal jest potęgą. To mimo porażek na froncie wojennym i postępującej już ukraińskiej kontrofensywy.
Wiadomo, że Rosja będzie chciała rozwijać tzw. nuklearną triadę. To element rosyjskiej doktryny wojskowej, wprowadzonej w 2014 roku.
Na triadę jądrową składają się strategiczne wojska rakietowe, wyposażone w międzykontynentalne pociski balistyczne; strategiczne lotnictwo bombowe oraz strategiczne okręty podwodne o napędzie jądrowym - podaje Portal Obronny.
Putin straszy konfliktem na światową skalę?
Ekspercki portal podaje, że użycie taktycznej broni jądrowej na polu walki jest w pewnym momencie konfliktu możliwe. Jeżeli chodzi o strategiczny wariant, to ten raczej pełni wyłącznie rolę straszaka.
Jednak tylko Rosja wspomina o takiej broni głośno. USA czy Chiny nie wyciągają takiej karty na stół, nawet w skrajnych przypadkach.
Rosjanie dodają, że ładunki jądrowe mogą być przenoszone przez pociski hipersoniczne (HGV), których nie są w stanie zneutralizować nawet Amerykanie. Testują też pociski o ogromnej sile rażenia.
RS-28 Sarmat to dzieło rosyjskiej myśli militarnej. Broń ta może być użyta wyłącznie w tzw. wojnie totalnej (hipotetycznym konflikcie jądrowym na globalną skalę). To 200 ton masy całkowitej, która porusza się z prędkością nawet 18 tysięcy kilometrów na godzinę.
Eksperci wskazują, że pocisk może przenosić ładunek jądrowy o mocy 11 megaton. Rosyjskie media podkreślają, że to wystarczy do zniszczenia Francji, Polski, Niemiec czy obszaru wielkości Teksasu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.