W niedzielę 19 lutego rozpoczął się w polskim Kościele 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. - 56 lat temu pasterze Kościoła w Polsce, a zwłaszcza wielki apostoł trzeźwości, bł. ks. kard. Stefan Wyszyński, dostrzegli ogromny problem stanowiący wielkie zagrożenie dla Kościoła i dla całego narodu. Był to fakt zwiększającego się spożycia alkoholu wśród naszych rodaków. Przypomnijmy, że spożycie alkoholu wśród Polaków było wtedy trzykrotnie mniejsze - zwrócił uwagę na antenie Radia Maryja ks. bp Tadeusz Bronakowski.
Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu ma zachęcić do umiarkowanego picia alkoholu, a początek wielkiego postu – do podjęcia postanowień abstynencji.
Czytaj także: Żałoba na Pomorzu. Wiadomo, kto jechał tym maserati
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tym tygodniu mamy przepraszać Pana Boga za grzechy pijaństwa, ale także prosić Pana Boga o uzdrowienie z proalkoholowej mentalności. Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, ale także całej naszej działalności w apostolstwie trzeźwości w ciągu tego roku brzmi bardzo wymownie: "Ku trzeźwości z Kościołem". Musimy pamiętać, że Kościół i tylko Kościół prowadzi nas na głębię rozumienia człowieka. Kościół i tylko Kościół prowadzi nas także na głębię rozumienia wolności. To dzięki temu Kościół pomaga nam lepiej zdawać sobie sprawę z ogromnej tragedii pijaństwa, alkoholizmu, a także innych uzależnień – podkreślał biskup.
Czytaj także: Szukają chętnych do pracy. Płacą 4100 netto
Ks. bp Tadeusz Bronakowski zauważył, że ogromnym problemem jest obecnie tzw. picie ryzykowne i szkodliwe. A takich osób, którzy nadużywają alkoholu w ten drugi sposób jest znacznie więcej niż cierpiących na chorobę alkoholową. - To ta grupa generuje najwięcej problemów społecznych - zaznaczył.
Potrzebna jest ścisła współpraca rodziny, Kościoła, samorządu i państwa
Biskup podkreślił,że aby dbać o trzeźwość narodu, potrzebna jest ścisła współpraca rodziny, Kościoła, samorządu i państwa.
Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za własne zbawienie, ale także za zbawienie drugiego człowieka, a troska o trzeźwość narodu to także troska o zbawienie tych osób, które albo nadmiernie sięgają po alkohol, albo są uzależnione - zaznaczył rozmówca Radia Maryja.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.