W samochodzie znajdowało się pięcioro młodych pasażerów. W trakcie kontroli okazało się, że kierująca 18-letnia kobieta nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, a dodatkowo była nietrzeźwa - badanie alkomatem wykazało ponad promil alkoholu w jej organizmie. Na tym jednak nie skończyły się nieprawidłowości.
Podczas dokładniejszej inspekcji pojazdu funkcjonariusze odkryli, że kolejny szósty pasażer, również młody mężczyzna, ukrywał się w bagażniku.
Pojazd, którym poruszała się grupa, nie miał ważnych badań technicznych, co stanowiło kolejne naruszenie przepisów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rajd pijanej 18-latki przerwali policjanci. Co jej grozi?
18-latka została zatrzymana, a jej pasażerowie przesłuchani. Sprawa zostanie przekazana do sądu, gdzie kobieta odpowie za prowadzenie pojazdu bez uprawnień, jazdę pod wpływem alkoholu oraz inne popełnione wykroczenia.
Funkcjonariusze przypominają o konsekwencjach prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz apelują o odpowiedzialne zachowanie na drodze - czytamy na stronie policji.
Czytaj także: Kontrole w całym kraju. Polacy mogą stracić działki
Spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na nasze umiejętności prowadzenia samochodu, powodując obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka.
To przekłada się na trudność w utrzymaniu stabilnego toru jazdy, a często również na brawurę. Jazda pod wpływem alkoholu to brak odpowiedzialności, a każdy nietrzeźwy kierowca na drodze to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia.
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.
Czytaj także: Zaczęło się 1 kwietnia. Za brak grozi kara 5 tys. zł
Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:
- grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
- zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
- 10 punktów karnych.