Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Rak mutant atakuje Polskę. Jest zagrożeniem dla całej UE

53

Rak mutant z Niemiec od niedawna w niekontrolowany sposób opanowuje środowisko naturalne w polskich akwenach. Jest zagrożeniem dla płazów i ryb, które nie są w stanie się przed nim bronić. Jak twierdzą przyrodnicy - rak zagraża ekosystemowi na terenie całej UE.

Rak mutant atakuje Polskę. Jest zagrożeniem dla całej UE
Rak marmurkowy. (Wikimedia Commons, Adam Opioła)

W 2016 roku w Unii Europejskiej wydano rozporządzenie, zgodnie z którym zabroniono hodowania czy uwalniania do środowiska naturalnego raka marmurkowego. To zmutowany skorupiak, który stworzony został w Niemczech z myślą o akwariach. Ten gatunek dziesięcionoga jest niezwykle inwazyjny i rozmnaża się w błyskawicznym tempie. Polscy przyrodnicy odnotowali jego obecność na Lubelszczyźnie - w jeziorach i stawach. Nikt nie przewidział, że niepozorny rak, przeznaczony do akwariów, stanie się trudnym do zwalczenia drapieżcą.

Rak marmurkowy znajduje się od niedawna na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Skąd się tam wziął? Nie wiadomo. Sytuacja ta wymaga jednak natychmiastowej interwencji. Raka odnaleziono także w Jeziorze Miejskim nieopodal Ostrowa - informuje Fakt. Przyrodnicy z PPN przekonani są, że jeden rak jest w stanie niemal całkowicie zniszczyć środowisko naturalne, do którego udało mu się przedostać. Aby temu zapobiec, potrzeba interwencji człowieka.

Rak marmurkowy rozmnaża się błyskawicznie. Do rozmnożenia się nie potrzebuje samców. Tak, sytuacja ta na myśl przywołuje znany film "Seksmisja", którego jednym z głównych wątków było właśnie zagadnienie partenogenezy. To wyjaśnia, dlaczego podczas prac wolontariusze w zaledwie kilka godzin odłowili 1000 sztuk raka we wspomnianym zbiorniku wodnym pod Ostrowem.

Zobacz także: Spotkali węża w Bieszczadach. Nagranie z Nadleśnictwa Baligród

Jedna samica złoży nawet 150 jaj

Jedna samica jest w stanie złożyć nawet 150 jaj. Jaja te już po 4 miesiącach stają się dojrzałymi rakami, które mogą zostać zapłodnione. Po kolejnych 4 miesiącach z każdego z nich, zakładając, że wszystkie przeżyją, w akwenie może pojawić się kolejne 22 500 jaj. Skala rozrodu raka jest więc porażająca, a reakcja przyrodników na ich pojawienie się w narodowym parku wcale nie dziwi.

Skorupiaki te są niezwykle drapieżne. Raki występujące w Polsce naturalnie nie są w stanie się przed nimi obronić. W walce z marmurkowatymi po prostu giną. To samo dzieje się z rybami, np. szczupakiem czy sumem. Raki marmurkowe są więc w stanie wytępić bez problemu inne gatunki, występujące w przyrodzie naturalnie, a także niektóre ryby. Jak informuje Poleski Park Narodowy - rak marmurkowaty może nawet doprowadzić do zaniku zbiorników wodnych. Według przyrodników zza granicy - nie tylko na terenie Polski, ale także na terenie całej UE.

Autor: HNM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 24.11.2024 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Żona i syn Karola Nawrockiego. Kim są bliscy kandydata PiS na prezydenta?
Prezydent Erdogan rozmawiał z Putinem. Zapewnia: Ankara będzie działać na rzecz pokoju
Policjant zginął na służbie w Warszawie. Ruszyła zrzutka na pomoc rodzinie
Groza w krakowskiej komunikacji miejskiej. Chodzi o pluskwy
Amerykańskie jednostki rakietowe pojawią się na japońskich wyspach. To odpowiedź na rosnące napięcia wokół Tajwanu
Wielka wygrana młodych Polaków. Byli najlepsi w tej dziedzinie
Wybory 2025. PiS ogłosił nazwisko swojego kandydata na prezydenta
Zmarł właściciel ośrodka sportowego. Wcześniej ratował syna z pożaru
Fani zacierają ręce. Niebawem zjedzą kebsa u Lukasa Podolskiego
To święto od lat znane w Polsce. Mało osób wie o jego istnieniu
Powtórka wyborów wójta w Korycinie. Decydujący jeden głos
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić