Jarosław Sroka, dyrektor Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Giżycku mówi, że na wszystkich kursach omawia się zdarzenie "człowiek za burtą". Rozmówca "Gazety Wyborczej" podkreśla, by w takich sytuacjach nie skakać do wody. Skok do wody powinien być ostateczną decyzją.
Dyrektor MOPR w Giżycku nawiązał do śmierci rodziców, którzy rzucili się na pomoc córeczce, która wypadła z łodzi na Jeziorze Mikołajskim na Mazurach. Dziewczynce nic się nie stało, miała na sobie kapok. Dorośli niestety nie wypłynęli już na powierzchnię.
- Nie spotkałem się dotąd z podobną tragedią. Psychologowie, którzy wypowiadali się w tej sprawie, tłumaczyli, że był to odruch bezwarunkowy rodziców i jestem gotów w to uwierzyć. Patrząc jednak chłodno na wszystkie okoliczności, to do takiej dramatycznej sytuacji nie powinno dojść - tłumaczy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jarosław Sroka tłumaczy, że gdy dziewczynka wypadła za burtę nie zagrażała jej większa fala. Jej rodzice prawdopodobnie nie mieli dużego doświadczenia żeglarskiego, dlatego źle ocenili sytuację.
Czytaj także: Góral nie ma dobrych wieści. Mówi kiedy przyjdzie zima
Ratownicy mimo spokojniejszego sezonu na Mazurach, mają więcej interwencji niż w ubiegłym roku.
- Pomimo tego, że wypoczywających na Mazurach turystów jest odrobinę mniej niż w 2023 roku, to liczba naszych interwencji wzrosła. Przyczynił się do tego ostatni tydzień lipca, kiedy, mieliśmy pełne ręce roboty, bo ludzie zignorowali sygnały wysyłane przez maszty ostrzegania pogodowego i alerty aplikacji pogodowych. Zostali na jeziorach, gdy było wiadomo, że może przyjść silny wiatr. No i niestety przyszedł, zrobił wielkie spustoszenie. Mieliśmy kilka wywrotek, kilkanaście osób w wodzie i ofiary śmiertelne - mówi "Gazecie Wyborczej" dyrektor MOPR w Giżycku.