15 października oprócz oddania głosu na kandydatów do Sejmu i Senatu na czteroletnią kadencję Polacy mieli też możliwość wzięcia udziału w referendum ogólnokrajowym. Polegało ono na udzieleniu odpowiedzi na cztery pytania, które dotyczyły majątku narodowego, wieku emerytalnego, zapory na granicy z Białorusią oraz relokacji migrantów.
Udział w referendum był dobrowolny, od pobrania odpowiedniej do niego karty można było odstąpić. W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych w przypadku referendum frekwencja jest kluczowa.
Jak wskazano w Konstytucji RP, wynik referendum jest wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. W takim wypadku głos obywateli staje się podstawą do wydania lub zniesienia odpowiednich regulacji prawnych.
Czytaj także: Wybory 2023: Gigantyczne kolejki. "3 godz. stania"
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Wybory 2023, frekwencja. Lokale wyborcze oblężone. Jak wygląda frekwencja w województwach?
Wyniki referendum 2023. Frekwencja
Według sondażu IPSOS przeprowadzonego dla Polsat i TVP udział w referendum ogólnokrajowym wzięło wyniosła 40 proc. osób uprawnionych do głosowania. Oznacza to, że wynik referendum nie jest wiążący.
Wyniki referendum 2023. Badanie exit poll
Szacunkowe wyniki głosowania w referendum, czyli wyniki badania exit poll, tuż po godzinie 21:00 zostały przedstawione na antenie TVP i Polsat. Badanie na zlecenie wspomnianych stacji telewizyjnych przeprowadziła sondażownia Ipsos, opierając się na danych z ankiet.
Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
Głosujący oddali 2,5 procent głosów na TAK i 97,5 procent głosów na NIE.
Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
4 procent głosujących oddało głos na TAK, a 96 procent na NIE.
Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
2,2 procent głosujących wybrało odpowiedź TAK, a 97,8 zdecydowała się zaznaczyć odpowiedź NIE.
Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
1,4 procent głosujących zdecydowało się na głos na TAK, a 98,6 procent na NIE.
Czytaj także: Poszli zagłosować w Barcelonie. Taki zastali widok
Badanie przeprowadzono przed 900 losowo wybranymi lokalami wyborczymi na około 1850 ankieterach.
źródło: sondaż IPSOS dla Polsat i TVP
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.