Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Rekin głębinowy czy plastikowa zabawka? Naukowcy zachodzą w głowę

0

Od 2022 roku trwa spór naukowców dotyczący zdjęcia rekina, które trafiło do internetu. Zdaniem jednych jest to prawdziwy okaz, a według innych to... plastikowa zabawka. I chociaż zdjęcie z sieci zniknęło, to wciąż nie brakuje osób, które uważają, że rekin jest prawdziwy.

Rekin głębinowy czy plastikowa zabawka? Naukowcy zachodzą w głowę
Rekin głębinowy czy zabawka? Naukowcy nie są jednomyślni (Twitter)

Zdjęcie usunięto 20 marca. Naukowcy, którzy uważali że jest to rzadki rekin goblin, wycofali się ze swoich teorii po pojawieniu się głosów, że jest to jedynie zabawka.

Zdjęcie rekina leżącego na skałach na plaży opublikowali morscy biolodzy na łamach Mediterranean Marine Science w maju zeszłego roku. Fotografię przysłał im naukowiec z Grecji, Giannis Papadakis, któremu przypisuje się zrobienie zdjęcia w sierpniu 2020 r. Naukowcy orzekli, że jest to młody osobnik.

Rekiny gobliny są bardzo ciężkie do obserwacji, ponieważ żyją na samym dnie morza na krawędziach kontynentów, na głębokości nawet 1300 metrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tego o rekinach nie wiedzieliśmy. Sensacja prosto z dna oceanów

Zabawka z Internetu?

W listopadzie inni naukowcy opublikowali komentarz, w którym podważyli dotychczasowe teorie.

Ich zdaniem rekin miał za mało skrzeli, niewłaściwe płetwy, był dziwnie usztywniony i brakowało mu zębów. Do tego ciężko było zweryfikować samego Papadakisa, który miał wysłać zdjęcie.

Temat rekina rozpalił dyskusję na facebookowej grupie "Shark References", gdzie niektórzy zauważyli, że w rzeczywistości może być...zabawką.

Rekin ze zdjęcia był bardzo podobny do plastikowego rekina-zabawki, którego sprzedawał włoski producent zabawet DeAgostini i którego można dostać na eBayu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dyskusja trwała dalej. Trio naukowców, którzy jako pierwsi opublikowali zjdęcia, zasugerowało że mógł to być zarodek rekina z deformacjami i stąd niespójności na zdjęciu.

Jednak Jürgen Pollerspöck, który był w przeciwnej grupie i uważał, że nie jest to prawdziwe stworzenie, zaznaczył w rozmowie z "The New York Times", że "embriony tej wielkości nie są zdolne do życia", a co za tym idzie - nie przetrwałyby na tyle, żeby zostać wyrzucone na brzeg.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Autorzy pierwotnej publikacji usunęli zdjęcie 20 marca, ponieważ ich zdaniem wywoływało zbyt wiele niepewności. Jednak jeden z trójki naukowców, którzy jako pierwsi donieśli o tym odkryciu, podkreśla że on i jego koledzy nadal wierzą w autentyczność zdjęcia.

Inni współpracownicy wywołali całkowicie nieetyczne kontrowersje i twierdzili, że okaz był wyrzuconą plastikową figurką. Aby uniknąć dalszych szkód i biorąc pod uwagę, że okaz nie został zakonserwowany przez naukowca-obywatela, zdecydowaliśmy się wycofać artykuł - powiedział Frithjof C. Küpper w rozmowie z The Daily Beast.
Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić