Rekiny białe są gatunkiem odpowiedzialnym za większość śmiertelnych przypadków ugryzień przez rekiny. Laura Ryan badaczka z Macquarie University w Nowej Południowej Walii, cytowana przez BBC wskazuje, że najczęściej drapieżniki te atakują, myląc sylwetkę surfera z zarysem foki.
Potwierdzają to statystyki, wskazujące, że najczęściej atakowani są właśnie surferzy i osoby uprawiające inne sporty wodne na deskach. Jak wskazuje BBC, tylko w ubiegłym roku odnotowano 69 niesprowokowanych ugryzień rekinów, większość w USA, Australii i Republice Południowej Afryki. 10 zaatakowanych zmarło.
Australijscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy zniekształcenie sylwetki odwiedzie rekiny od ataku. W tym celu przeprowadzili szereg eksperymentów w zatoce Mossel Bay u wybrzeży republiki Południowej Afryki, gdzie regularnie pojawiają się rekiny białe. Jak przyznali badacze, ich inspiracją były gatunki stworzeń wykorzystujących bioluminescencję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyniki badań są obiecujące
Australijskie badanie, opublikowane w czasopiśmie "Current Biology", obejmowało przetestowanie trzech różnych intensywności świateł LED przyczepionych do holowanych za łodzią desek w kształcie fok. Wyniki testów wskazują, że deski z najjaśniejszymi światłami ustawionymi poziomo były najmniej narażone na atak rekinów białych.
Nasze wyniki ujawniają znaczenie ciemnej sylwetki na jaśniejszym tle w zachowaniu drapieżnym u białych rekinów i że zmiana sylwetki może stanowić podstawę nowej nieinwazyjnej technologii odstraszania rekinów w celu ochrony ludzkiego życia - wskazują naukowcy, cytowani przez BBC.
Naukowcy budują teraz prototypowe paski oświetleniowe do testowania na deskach surfingowych i kajakach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.