Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP PZH-PIB) przedstawił nowy raport. Dotyczy on zachorowań na choroby odkleszczowe. Z danych wynika, że przez ostatnie dwa tygodnie w naszym kraju potwierdzono 1500 przypadków boreliozy i 30 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.
Wzrost liczby zachorowań jest bardzo niepokojący. Ze statystyk wynika, że od 1 stycznia 2023 roku borelioza została stwierdzona u 7686 pacjentów. Kleszczowe zapalenie mózgu wykryto natomiast u 147 pacjentów. To 30 proc. więcej zachorowań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Skąd wzrost liczby przypadków chorób odkleszczowych? Eksperci z Instytutu Ochrony Środowiska uważają, że ma to związek z postępującym ociepleniem klimatu. Podkreślają, że wyraźnie sprzyja to rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez kleszcze oraz komary.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak chronić się przed kleszczami?
Lasy Państwowe zaznaczają, że bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej ochrony przed kleszczami. "Istnieją dwie podstawowe metody ochrony przed kleszczami: nieswoiste i swoiste. Do metod nieswoistych zaliczamy te działania, które mają na celu ochronę naszej skóry przed ukąszeniem przez kleszcza. Do metod swoistych zapobiegania należy szczepienie. Niestety, istnieje szczepienie przeciwko tylko jednej chorobie przenoszonej przez kleszcze - odkleszczowemu zapaleniu mózgu" - zaznaczono.
Jedną z podstawowych metod ochrony przed tymi owadami jest zabezpieczanie skóry podczas pobytu na terenach, na których spodziewamy się obecności kleszczy. Skórę należy szczelnie osłonić ubraniem – powinniśmy posiadać długie rękawy, długie nogawki, wysokie skarpety, które naciągamy na nogawki oraz buty z wyższą cholewką. Nasze ubranie może mieć jasny kolor. Nie spowoduje to że będziemy dla kleszczy niewidoczni lub je odstraszymy, lecz dzięki temu łatwiej i szybciej go zauważymy na własnym ciele - poinformowali przedstawiciele Lasów Państwowych.